Plánovaný rusko-německý plynovod má další odpůrce

Polsko získalo další spojence v odporu proti plánovanému rusko-německému plynovodu po dně Baltského moře. Skandinávské a pobaltské země souhlasí s polským stanoviskem, že podpis předběžné dohody o stavbě rusko-německého plynovodu je krokem, který škodí malým zemím a brání vytvoření jednotné politické linie Evropské unie vůči Rusku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Baltském moři

Švédský premiér Göran Perrson proto navrhuje, aby Skandinávie a pobaltské země koordinovaly svůj další postup. Rusko a Německo by neměly bez širších konzultací uzavírat dohody, které se týkají i jiných zemí - jako je například stavba severního plynovodu.

Polsko a Švédsko by toto téma měly otevřít v rámci Unie. Pobaltské země upozornily, že stavba baltského plynovodu je nejen politicky nešťastným řešením, ale je také nebezpečná z ekologického hlediska: na dně Baltu leží velké množství munice a bomb z druhé světové války.

Skandinávie a Pobaltí se shodují i v tom, že Rusko by mělo výrazně snížit stavy svých vojsk v kaliningradské enklávě, pokud chce mít dobré vztahy se sousedy v tomto regionu.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme