Platební bilance České republiky loni poprvé skončila přebytkem téměř 13 miliard korun

Běžný účet platební bilance skončil v loňském roce poprvé od vzniku České republiky přebytkem. Ten dosáhl 12 miliard 700 milionů korun. Bilance zahrnuje všechny ekonomické transakce domácí ekonomiky se zahraničím. Vyplývá to z dnešních předběžných informací České národní banky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká dvacetikoruna | Foto: CC BY-SA 2.0, Ryan Poplin

„Údaje z platební bilance svědčí o dobré kondici české ekonomiky,“ říká analytik ČSOB Petr Dufek.

„Naše hospodářství se stává stále více závislé na exportu a díky své konkurenceschopnosti tak dosahuje jednak rekordních přebytků běžného účtu, a jednak i rekordních přebytků obchodní bilance.“

„Je to určitě dobře, protože si jako 10milionová země ostatně jiný scénář ani nedokážeme představit. Myslím si, že tak následujeme dokonce i model, který používá německá ekonomika, a tento model se jeví dlouhodobě jako velmi úspěšný,“ dodává Petr Dufek.

Česká ekonomika loni rostla o 2 procenta,ve čtvrtém čtvrtletí o 1,3

Číst článek

Loni se především výrazně zvýšil přebytek v obchodu se zbožím a službami, a to na 285,8 miliardy z předloňských 232 miliard korun.

Na kapitálovém účtu přebytek klesl o 51 miliard na 31,2 miliardy korun a finanční účet se přehoupl ze schodku do přebytku 43,7 miliardy korun.

Česká národní banka | Foto: Filip Jandourek

Jitka Hanžlová, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme