Platy v Česku rostou. Alespoň statisticky

Růst potvrzuje šetření statistického úřadu, podle kterého se reálná měsíční mzda v posledním čtvrtletí loňského roku zvýšila o 4,8 procenta. V průměru tak každý zaměstnaný Čech a Moravan bere 25.752 korun hrubého.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze | Foto: Magdaléna Trusinová

Jak přitom statistický úřad doplnil, inflací způsobená eroze této částky alespoň na počátku roku nehrozí. Spotřebitelské ceny totiž v únoru v porovnání s lednem stagnovaly. V meziročním srovnání pak došlo na zdražení o nepatrných 0,6 procenta.

Vrchní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík v souvislosti s tím, že v únoru byla inflace v meziměsíčním srovnání nulová, poznamenal, že deflace nám nehrozí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O růstu průměrných mezd hovořil na Rádiu Česko ekonom Pavel Mertlík

"Na straně druhé neexistují ani inflační tlaky a do budoucna v průběhu roku půjdou ceny mírně nahoru, ale tempa budou velmi nízká, minimálně do poloviny roku to bude pod jedním procentem v meziročním srovnání, teď to bylo 0,6."

"Meziročně podstatně klesl počet zaměstnaných. Ti, kteří odešli, byli převážně pracovníci spíše s nízkými mzdami, málo kvalifikovaní. Proto se změnil průměr, zůstali dobře placení lidé. Také se od 1. ledna změnily různé daňové zákony, mění se stropy pojistného pro sociální a zdravotní pojištění, firmy proto se snažily nacpat různé odměny ještě do prosince," připomněl Mertlík

"Obecně lze očekávat velmi pomalý růst mezd v celoročním měřítki okolo 2 procent, přičemž o 1 procento klesne zaměstnanost zejména v soukromém sektoru, exportně úspěšném," předvídá Mertlík.

Milan Kopp, Roman Chlupatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme