Plyn by mohl zlevnit o stovky korun ročně. ERÚ rozhodl o snížení ceny za jeho distribuci

Od příštího roku by měly klesnout ceny plynu pro domácnosti. Vyplývá to z rozhodnutí Energetického regulačního úřadu, který snížil cenu za distribuci plynu v průměru o pět procent. Domácnosti topící plynem by tak mohly ušetřit stovky korun ročně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plynový ventil (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Energetický regulační úřad konečné ceny pro zákazníky, tedy domácnosti i podniky, neurčuje. Ovlivňuje asi 20 procent z nich. Většinu konečné ceny tvoří ceny plynu, který distributoři nakupují na trhu. A kontrakty distributorů s těžaři regulátor ovlivnit nemůže.

ERÚ ale od příštího roku změní ceny za distribuci plynu. I tomuto kroku předcházelo dlouhé jednání úřadu s distribučními společnostmi. A kromě toho úřad sáhl také k omezení povolených výnosů distribučních společností.

Ve svém oznámení říká, že našel ‘rezervy ve snížení povolených výnosů ve stanovených nákladech na ztráty pro rok 2014 ve výši 470 milionů korun‘.

Pro koncové odběratele plynu je podstatné, že regulované ceny za distribuci zemního plynu pro koncové zákazníky klesnou v roce 2014 v průměru o pět procent. To, co odběratelé uvidí na účtu, se samozřejmě liší podle toho, jakou mají smlouvu, s kým, kolik plynu spotřebují a podobně.

Domácnosti by mohly za rok ušetřit stovky korun

Určitým vodítkem může být propočet největšího dodavatele plynu - společnosti RWE. Podle něj pětiprocentní snížení ceny za distribuci zemního plynu zlevní roční účet domácnosti přibližně o 370 korun.

Společnost RWE připomíná, že už letos snížila ceny pro své zákazníky o deset procent. Což například u průměrného rodinného domu odpovídá roční úspoře 3 a půl tisíce korun.

Snížení cen přibližně o 10 procent letos oznámili také menší dodavatelé - například ČEZ, Centropol, nebo Bohemia Energy.

Takže ke zlevnění, které jednotliví dodavatelé oznámili už během letošního roku, přibude od ledna ještě snížení distribučních poplatků. O pět procent v průměru.

Navíc se teoreticky může stát, že klesne cena plynu jako komodity na trzích. Protože jak Spojené státy těží stále více zemního plynu z břidlic, vzniká přetlak nabídky a logické je, že by plyn mohl zlevňovat. A to by se teoreticky mělo promítnout i do cen, které platí koncoví zákazníci.

Jitka Hanžlová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme