Plyn dál výrazně zlevňuje. Cena klesla pod sto eur, je to ale výrazně víc než před rokem

Ceny zemního plynu pro evropský trh pokračují v poklesu, v pátek po poledni se cena snížila až o 24 procent a dostala se pod 100 eur, tedy 2500 korun, za megawatthodinu. I tak je ale výrazně vyšší než před rokem. Ruský ministr energetiky Alexandr Novak řekl, že k prudkému růstu cen suroviny v letošním roce přispívají chybná rozhodnutí evropských politiků a neschopnost dohodnout se na dlouhodobých smlouvách.

Amsterodam / Moskva / Kyjev (Aktualizováno: 18:14 24. 12. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

plynoměr, ilustrační foto

Plyn dál výrazně zlevňuje, cena pro evropský trh klesla pod sto eur za megawatthodinu (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Cena plynu v letošním roce vzrostla skoro o 800 procent a v úterý se poprvé vyšplhala nad 180 eur, tedy asi 4500 korun, za megawatthodinu. Pokud se vezme v úvahu páteční pokles, pak jsou ceny proti začátku roku pořád ještě vyšší o více než 400 procent.

Kvůli vysokým cenám energií skončila další firma. Český Energetický Dodavatel měl přes 7000 odběratelů

Číst článek

Ministr Novak řekl, že Evropa se sama připravuje o vyšší objemy ruského plynu tím, že otálí se schválením plynovodu Nord Stream 2. Ten už je hotov, ale pořád čeká na povolení od německých úřadů. Očekává se, že je nezíská dříve než v polovině příštího roku.

Nord Stream 2 přitom vede paralelně k plynovodu Nord Stream, který po dně Baltského moře už od roku 2011 přivádí plyn z Ruska do Německa. Nord Stream 2 objem přepravovaného plynu zdvojnásobí.

„Pokud vím, evropští spotřebitelé mají značný zájem na tom, aby projekt začal fungovat. Firmy, které se projektu účastní, by mohly předložit dodatečné požadavky v rámci dlouhodobých smluv o dodávkách plynu přes tento nový plynovod,“ řekl v pátek Novak ve vysílání ruské televize Rossija-24.

Jamal pracuje stále obráceně

K nervozitě na trhu s plynem v Evropě přispívá i fakt, že tok plynu v plynovodu Jamal-Evropa je i v pátek obrácený, a to už čtvrtým dnem. Plyn tedy neproudí směrem na západ, jako obvykle, ale od Německa k Polsku, ukazují záznamy německého provozovatele plynovodní sítě Gascade.

Zákazníci odcházejí od dodavatelů poslední instance. ‚Zkontrolujte energie prarodičům,‘ radí ministerstvo

Číst článek

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek řekl, že Německo prodává nakoupený ruský plyn dál do Polska a na Ukrajinu, než aby jej samo použilo, a přispělo tím ke zklidnění situace na trhu.

Prezident k tomu nyní dodal, že Varšava zatlačila Moskvu do kouta, co se týče správy plynovodu Jamal-Evropa. „Objem ruského plynu pro evropský trh tím nenarůstá, a proto se zvyšuje cena,“ cituje v pátek agentura Interfax Putina, který se vyjadřoval k obrácenému toku plynu v potrubí.

Krátce po 16.00 SEČ se cena plynu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku pohybovala kolem 108 eur za MWh, a vykazovala tak pokles o 18,5 procenta. TTF je určující pro velkoobchodní ceny plynu v Evropě.

Spor o Nord Stream 2

Ceny plynu se prudce zvyšují v době rostoucího napětí mezi Moskvou a Západem kvůli Ukrajině a kvůli dlouhodobému sporu o Nord Stream 2.

Tento nový podmořský plynovod vedoucí přímo z Ruska do Německa se nelíbí Spojeným státům a také některým státům na východním křídle Evropské unie. Ty tvrdí, že kvůli plynovodu bude EU ještě více závislá na ruském plynu, který už teď uspokojuje poptávku unie po zemním plynu asi z 35 procent.

Americký ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ) už v říjnu upozornil, že když byla poptávka po plynu slabší a ceny nižší, tak se Evropské unii vyplácela její strategie ukončit dlouhodobé smlouvy s ruským plynárenským gigantem Gazprom a místo toho nakupovat plyn podle aktuálních tržních cen.

Plynovod Jamal pracuje druhým dnem v obráceném režimu, ceny vystoupaly na rekordní hodnoty

Číst článek

Když se ale poptávka zvýšila a s ní i ceny suroviny k okamžitému dodání, Evropa se najednou ocitla v nevýhodné situaci. WSJ v říjnu odhadl, že za tato chybná rozhodnutí Evropa za plyn v letošním roce zaplatí asi o 30 miliard dolarů, tedy přes 662 miliard korun, víc.

Plyn z Ruska se dál do Evropy dostává i potrubím přes Ukrajinu. Šéf tamní plynárenské přepravní soustavy GTSOU Serhyj Makogon upozornil, že Gazprom snížil denní objem plynu určeného k tranzitu přes ukrajinské území na 87,7 milionu z dosavadních 109 milionů metrů krychlových. V situaci, kdy ceny šplhají na maxima, je to podle něj důkaz, že kroky Gazpromu nemají ekonomické, ale politické pozadí.

Moskva to podle Makogona dělá proto, aby zesílila tlak na EU a prosadila si rychlejší zprovoznění plynovodu Nord Stream 2. Gazprom v těchto dnech neobjednává další kapacitu pro přepravu plynu potrubím Jamal, což zdůvodňuje tím, že nikdo z odběratelů v Evropě ho o dodatečné objemy plynu nežádá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme