Plyn od října podraží asi o 17,5 procenta

Zemní plyn pro domácnosti od října výrazně podraží. V průměru za něj zaplatíme o 17 a půl procenta víc než dosud. V případě používání plynu pouze na vaření to představuje přibližně 125 korun ročně, plyn využívaný na vytápění domu, ohřev vody a vaření podraží při stejné spotřebě za rok asi o 4700 korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plynový hořák | Foto: Marián Vojtek

Důvody zdražení plynu vysvětluje předseda Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt: "Dramaticky roste cena ropy a ta s sebou táhne i ceny lehkých i těžkých topných olejů. A protože topné oleje jsou vlastně alternativou pro zemní plyn, když se používá na topení, případně na výrobu elektřiny, tak samozřejmě je to odrazem rostoucích cen i v zemním plynu."

Po říjnovém zdražení může k dalším změnám cen dojít až od 1. ledna. Energetický regulační úřad nepočítá s tím, že by šly dolů. "Na druhou stranu už neporostou tak dramaticky a je spíš snaha malinko stagnovat," dodává Josef Fiřt.

Podle údajů Českého statistického úřadu utratil průměrný člen domácnosti z loňských celkových ročních spotřebních výdajů 87.000 korun za elektřinu, plyn, topení a paliva téměř deset tisíc Kč. Výdaje na elektřinu a plyn podle ČSÚ na osobu v domácnosti stouply mezi lety 1995 a 2003 více než trojnásobně.

Jaroslav Skalický, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme