Plyn podraží, elektřina zlevní

Domácnosti zaplatí od ledna za plyn od tří do devíti set korun ročně víc. Návrh sazeb, které budou domácnosti platit od počátku příštího roku, je už známý zhruba měsíc. Obsahuje snížení maximálních cen elektřiny o 1,7 až 9,1 %. Stejné nechal ale úřad nejvyšší možné sazby pro lidi, kterým dodává elektřinu Jihočeská energetika, Západočeská energetika a Středočeská energetika.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

plynový hořák | Foto: MORA Moravia, a. s.

Zatímco se ceny plynu od nového roku zvýší, za elektřinu zaplatí většina domácností méně. Jak potvrdil předseda Energetického regulačního úřadu Pavel Brichta, snížení cen se však výrazně liší podle jednotlivých regionů. Jihočeská a Západočeská energetika platby nemění, naopak na Moravě ceny poklesnou přibližně o devět procent. "To je dáno strukturou zákazníků jednotlivých distribučních společností, hustotou odběru, délkou jednotlivých sítí a mnoha dalšími faktory, které z části jsou těmi společnostmi ovlivnitelné a zčásti také nejsou. My samozřejmě respektujeme ty, které nejsou ovlivnitelné."

Protože platby za plyn pro spotřebitele z 80 procent závisejí na jeho dovozové ceně, k jejich eventuálnímu snížení může Energetický regulační úřad podle svého předsedy Pavla Brichty přistoupit jen v případě poklesu cen na světových trzích. "Jestliže v prvním čtvrtletí roku 2003 bude nastartován přiznový vývoj cen ropy a ropných produktů, dojde potom následně ke změně cen plynu pro všechny kategorie odběratelů pro druhé čtvrtelí roku 2003. V současné době je to velice těžko odhadnutelné i pro odborníky, kteří se zabývají pouze touto problematikou.

Markéta Kaclová, Lenka Šumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme