Plyn zlevní až o čtyři procenta

Poté, co snížení ceny zemního plynu o dvě a půl procenta oznámil ve čtvrtek dominantní hráč na českém trhu společnost RWE, zlevní v posledním čtvrtletí také E.ON, který půjde s cenou dolů dokonce o čtyři procenta.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plynový hořák

Plynový hořák | Foto: Marián Vojtek

E.ON dodává plyn sto deseti tisícům odběratelů, převážně na jihu Čech.

"Důvodem pro klesající ceny plynu je příznivý vývoj kurzu české koruny, a to zejména vůči americkému dolaru, dále pak klesající ceny surovin ze začátku roku. Zejména se jednalo o ropu a zemní plyn," vysvětli mluvčí společnosti Vladimír Vácha.

Domácnosti, které na plynu jen vaří, ušetří podle Váchy v řádu stokorun. Kdo používá plyn i k vytápění může počítat s úsporou tří až pěti tisíc korun. Pražská plynárenská zveřejní svůj ceník až v pondělí.

Analytici už v květnu předpovídali, že ceny plynu klesnou o 2 až 5 procent.

Trh se zemním plynem je v České republice plně liberalizovaný. V praxi znamená, že Energetický regulační úřad už nereguluje cenu komodity, ale jen sazby za distribuci a přepravu. To je ovšem jen asi pětina celkových nákladů, takže ve výsledku to konečnou cenu ovlivní jen málo.

Ceny na volném trhu jsou určované podle aktuálních tržních cen ropných derivátů, černého uhlí a kurzu české koruny. Liberalizace trhu byla jedním ze závazků státu vůči Evropské unii.

Přečtěte si také:
Od července zlevní hlavní dodavatelé zemní plyn pro domácnosti
Česku nehrozí zablokování plynovodu z Německa
Dohoda o plynovodu Nabucco podepsána, závislost Evropy na Rusku by se mohla snížit
Rusko varovalo Evropu před další plynovou krizí
Štěpán pro Rádio Česko: South Stream má před Nabuccem náskok, Evropa by se měla zaměřit na terminály s kapalným plynem
Rusko a Ukrajina podepsaly dohody o plynu
Dodávky ruského plynu do Česka jsou přerušené

Jan Herget, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme