Plyn zlevní, elektřina možná také

Ceny plynu pro domácnosti budou od příštího měsíce v průměru o 7,4 procenta nižší. V některých regionech mohou ale klesnout až o 7,9 procenta a v jiných zase jen o 6,6 procenta. Oznámila to mluvčí Energetického regulačního úřadu Jarmila Lehnerová. Měsíční paušály podle ní zůstanou v platnosti. Elektřina pro maloodběratele, tedy domácnosti, by od ledna mohla zlevnit nejvýše o tři procenta. Přesnější informace bude však k dispozici asi až za měsíc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

plynový hořák | Foto: MORA Moravia, a. s.

Plyn bude levnější v jednotlivých regionech různě a podle toho, na co ho domácnosti budou používat. Ředitel Východočeské plynárenské Bohdan Pásek Českému rozhlasu řekl, že plyn by se měl zlevnit pro domácnosti zhruba o 50 haléřů na jeden kubík: "Pokud jde o ty skupiny, které berou velmi málo, tak tam bude snížení pouze o 3-5 procent. Měsíční paušály zůstanou stejné, takže vlastně ta cena za komoditu klesne o něco víc pro tu oblast těch topenářů, domácnosti se sníží o osm procent."

Například domácnost v rodinném domku, která plyn používá na topení, vaření i ohřev vody, by za rok mohla ušetřit asi 1735 korun. Potvrdil to předseda Energetického regulačního úřadu Pavel Brychta. "Snížení cen plynu se projeví v roční úspoře plateb domácností od cca 50 korun v případě použití plynu pouze pro vaření až po cca 2000 korun v případě rodinného domku se spotřebou plynu na vaření, ohřev teplé vody a vytápění zemním plynem." To ale jen za přepokladu, že nynější dovozní ceny plynu vydrží. "99 procent plynu je do České republiky dováženo buď z Ruské federace nebo z Norska," upřesňuje Pavel Brychta.

Důvodem pro snížení cen plynu je příznivý vývoj cen ropy a tedy i zemního plynu na světových trzích a posílení kursu koruny vůči americkému dolaru. Domácnosti mohou ročně uspořit až 2000 korun. Úpravy cen elektřiny oznámí regulační úřad až v listopadu.

Narozdíl od plynu to ale nebude zlevnění tak výrazné, potvrdil místopředseda Energetického regulačního úřadu Bohuslav Němeček. "Hlubší nebo mírnější pokles cen než zhruba 3 procenta podle těch současných odhadů lze jen těžko předpokládat."

Markéta Kaclová, Jana Zemanová, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme