Plynovod Gazela slavnostně zahajuje provoz, napojí Česko na ruský zemní plyn

Vysokotlaký plynovod Gazela zahajuje slavnostně provoz. Prochází Plzeňským a Ústeckým krajem a napojuje Česko na ruský zemní plyn. Ten do Evropy proudí plynovodem Nord Stream vedeným po dně Baltského moře. Gazela bude dopravovat plyn ze severu dále do jižního Německa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přepravní soustava plynu | Foto: NET4GAS s.r.o.

Plynovod Gazela se začal stavět už v roce 2010. Pracovalo na něm několik stovek stavebních strojů a ve špičce až tisícovka pracovníků. Jeho vybudování stálo 10 miliard korun.

Plynovod je unikátní svým průměrem i délkou a podle manažera projektu ze společnosti NET4GAS Pavla Nesládka se skládá z 9 a půl tisíce železných trubek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Plynovod Gazela slavnostně zahajuje provoz. Podrobnosti od redaktorky Jindry Klímové

„Plynovod má průměr 1400 milimetrů, jedna trubka má délku 18 metrů a váží zhruba 12 tun. Hmotnost celého potrubí je 120 tisíc tun, což je pro porovnání zhruba desetinásobek Eiffelovy věže,“ vysvětluje.

Délka plynovodu přes české území je 166 kilometrů. Více než polovina vede v Plzeňském kraji – kolem 90 kilometrů, zbytek pak v Ústeckém kraji.

Předpokládaná životnost Gazely je 70 let a jejím úkolem je posílit energetickou bezpečnost České republiky a celé západní Evropy.

Celkem se přes plynovod může přepravovat 30 milionů kubíků. „Pro porovnání to představuje větší kapacitu, než je trojnásobek roční spotřeby plynu v České republice,“ dodává Nesládek.

Slavnostní zahájení provozu začne dnes ve 13 hodin na Přimdě a zúčastní se ho premiér Petr Nečas spolu se zástupci Německa a Ruska.

Grafický PROFIL plynovodu Gazela - přehled evropských plynovodů | Foto: ČTK

Martina Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme