Nová dohoda o tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy je v nedohlednu. Současná končí za měsíc

Už jen necelý měsíc a půl bude platit stávající smlouva o tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu. Nová dohoda je nicméně zatím v nedohlednu. Ukrajinský ministr energetiky Oleksij Oržel označil poslední návrh ruské společnosti Gazprom za nepřijatelný. Ruský plyn přes Ukrajinu přitom míří dál na západ, kromě jiného i do Česka.

Od stálého zpravodaje Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novou smlouvu mezi Ruskem a Ukrajinou se pokouší zprostředkovat Evropská komise | Zdroj: Reuters

Gazprom v pondělí přišel s návrhem, že buď bude stávající smlouva, jejíž platnost letos 31. prosince končí, prodloužena, nebo bude uzavřena nová dohoda na jeden rok. Ruská strana ovšem jako podmínku uvedla, že Ukrajina musí ukončit mezinárodní arbitráž, kterou s Gazpromem vede ukrajinská plynárenská společnost Naftogaz, což je podle ukrajinského ministra energetiky Oleksije Oržela nepřijatelné.

Ruský návrh smlouvy o dodávkách plynu je pro Kyjev nepřijatelný. Ukrajina chce dlouhodobou dohodu

Číst článek

Novou smlouvu mezi Ruskem a Ukrajinou se pokouší zprostředkovat Evropská komise. Ukrajina od roku 2015 ruský plyn neodebírá přímo, ale prostřednictvím takzvaných reverzních dodávek ze Slovenska, Polska a Maďarska.

Pro zbytek Evropy situace znamená nejistotu, jestli vůbec bude ruský plyn od prvního ledna proudit do Evropy i dál přes Ukrajinu, nebo ne. I ruský prezident Vladimir Putin nedávno připustil, že to tak být nemusí.

Je ovšem v zájmu Ruska i Ukrajiny se alespoň krátkodobě nějakým způsobem dohodnout, jelikož Ukrajina má z tranzitu plynu poměrně nezanedbatelné příjmy. Tvoří něco okolo tří procent jejího HDP.

Polsko bude odebírat zemní plyn od Američanů. Smlouvu podepsalo na 20 let

Číst článek

Pro Rusko jsou z hlediska kapacity dodávky plynu přes Ukrajinu důležité do doby, než se dostaví alternativní trasy. Za prvé v podobě rozšířeného plynovodu Nord Stream na dně Baltského moře, za druhé pak v podobě případného budoucího připojení na plynovod Turkish Stream, který ústí v evropské části Turecka.

Podle ukrajinského ministra energetiky se prý podařilo nakupit takové zásoby, že by země měla i bez ruských dodávek přečkat letošní zimu.

Další evropské země mají složitější situaci. Je zde sice stávající plynovod Jamal, který vede ruský plyn přes Bělorusko a Polsko, jeho kapacita je ovšem omezená. Možnost využití zkapalněného plynu také není úplně všude okamžitou alternativou. Případné zastavení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu by tedy znamenalo určité komplikace.

Ivana Milenkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme