Plzeňský Prazdroj zdražuje pivo. Konkurence zatím váhá

Plzeňský pivovar zdražil pivo. Zvýšení cen přibližně o 3 procenta platí ode dneška a týká se vybraných značek a balení napříč celým portfoliem pivovaru, nejvíce se ale dotkne piva lahvového. Hlavním důvodem jsou rostoucí ceny pivovarských surovin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plzeňský pivovar | Foto: Tomáš Adamec

„Klesá nám konzumace čepovaného piva v restauracích, proto chceme podpořit pohostinství, které zaměstnává řadu lidí a přispívá tak rozvoji celé české ekonomiky," tvrdí za Plzeňský Prazdroj Jiří Mareček a pokračuje:

"Úprava se tedy dotkne především lahvového piva, u kterého byla cena v posledních několika letech měněna jenom mírně.“

Úroda chmele je letos v Česku velmi slabá. A nedařilo se ani sladovnickému ječmenu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O to, které pivovary se chystají zdražovat, se zajímala redaktorka Monika Zettlová

„Když mělo pršet, bylo sucho. Když mělo být sucho, tak pršelo. Takže letos byla velice špatná úroda chmele. U některých odrůd jsou až 50procentní propady na objemu,“ říká odborník na český pivní trh, sládek Josef Krýsl z Plzně.

Další největší pivovary, které působí na českém trhu, se zdražením zatím váhají. Budějovický Budvar čeká na to, jak se zvýší ceny energií a vstupních surovin pro příští rok.

„V tuhle chvíli nemůžeme říci, zda a kdy zdražíme, bude to záležet na zdražení vstupu, surovin, energií a dalších nákladů pro příští rok,“ podotýká zástupce jihočeského pivovaru Petr Samec.

Minipivovary vyčkávají

U pivovarů Staropramen zatím ceny zůstávají a Pivovary Heineken, kam patří mimo jiné značky Krušovice nebo Zlatopramen, nechtějí zdražování komentovat. Podle sládka Josefa Krýsla z Plzně může ale zvýšení cen plzeňského piva ovlivnit především střední a menší pivovary.

„To bylo tradicí. Pokud Plzeň zvedla ceny, tak za ní potom šla celá vlna zvednutí cen u menších pivovarů. Řekl bych, že ti, kteří mají pozici stabilní, si to můžou dovolit. Ti, kteří naopak jdou spíš se svým výstavem spíš dolů nebo stagnují, tak budou zvažovat. Protože pro ně naopak zdražení u konkurence bude výhoda. Ale do jaké míry, kdo co utáhne.“

Techniku do pivovaru dodávaly i Škodovy závody v Plzni | Foto: Tomáš Adamec

Také minipivovary vyčkávají, zatím ale nemají pádný důvod zdražovat.

„Pro nás zvýšení ceny sladu nehraje tak velkou roli. Problém je tu s chmelem. Samozřejmě s obavami čekáme, jaký bude vývoj cen. A budeme pravděpodobně možná i nakupovat od německých dodavatelů. Ale pro nás zvednutí cen velkých pivovarů není výzva,“ vysvětluje zástupce Českomoravského svazu minipivovarů Josef Krýsl.

Češi jsou na cenu piva hákliví, ale ikdyž pivovary průběžně zdražují, stále platí, že Česká republika má jedny z nejnižších cen piva na světě.

Krytí z rezerv

„Samotné zdražení plzeňského piva je suverénním rozhodnutím jednoho ze soutěžitelů na trhu. Ostatní s tím budou opatrně nakládat,“ předpověděl výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle výkonného ředitele Českého svazu pivovarů a sladoven Jana Veselého budou ostatní výrobci se zdražením váhat

„Utrpěli jsme v letech 2009 a 2010 velké ztráty, dohromady poklesla spotřeba a výroba piva zhruba o 16 procent. A tím pádem jsme v situaci, kdy každý velice opatrně uvažuje o zdražení, protože to je rizikový faktor. Podle Veselého proto budou ostatní pivovarníci držet ceny, co to jen půjde.

„Každý se bude snažit držet cenu tak dlouho, jak to půjde, krýt cenu ze všech možných rezerv, jen aby nemusel zdražovat,“ uvedl výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý.

Monika Červená Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme