Po kuponové privatizaci zůstalo 1,4 milionu účtů, o akcie se vlastníci nestarají

Po kuponové privatizaci zůstalo na účtech akcionářů ležet množství akcií, o které se už nikdo nestará. Dnes už vypadá obchodování s cennými papíry úplně jinak. Kupony zmizely, objevily se investiční fondy a přišla éra internetu. Kromě pražské burzy mohou čeští investoři obchodovat na všech trzích světa. I v České republice ale některé firmy divoká 90. léta přežily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražská burza | Foto: Marián Vojtek

V České republice je podle odhadu Centrálního depozitáře cenných papírů 1,4 milionu akciových účtů, se kterými jejich vlastníci už nenakládají.

Účty, které jsou dnes vedené jako nezařazené, vznikly v době prvního a druhého kola kuponové privatizace. Obchodování s akciemi se ale od té doby výrazně změnilo.

„Největší rozdíl je asi v počtu firem, kdy do kuponové privatizace šlo nějakých 800 podniků s tím, že aktuální nabídka na pražské burze likvidních titulů činí nějakých 10 až 11 společností,“ popisuje makléř společnosti Cyrrus František Bostl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O akciových účtech, se kterými se už neobchoduje, natáčela redaktorka Barbora Kreuzerová.

Pokud jsou akciové účty vedené jako nezařazené, jedná se ve většině případů o akcie firem, které na burze 90. léta nepřežily.

„Na celé řadě účtů vedených v nezařazené evidenci jsou vedeny akcie firem, které jsou v konkurzu v likvidaci, a další celé řady firem, jejíž hodnota akcií je velmi diskutabilní,“ říká generální ředitelka Centrálního depozitáře cenných papírů Helena Čacká.

I když většina firem rychlou transformaci na akciové společnosti nepřežila, na pražské burze jsou stále výjimky.

„Lze zmínit ČEZ, Komerční banku, případně Českou spořitelnu, která se nějakým způsobem transformovala z Erste bank. Dále Unipetrol, ale tam žádná velká aktivita na Praze není,“ vyjmenovává makléř František Bostl.

Šťastná ruka s investiční společností

Kdo si koupil akcii společnosti ČEZ v privatizaci, zaplatil za ni přibližně 160 korun. Ještě v roce 2007, než přišla krize, se ale akcie ČEZu prodávala za 1200 korun. Ti, co měli šťastnou ruku, v 90. letech neprohloupili. Přece jen se ale za vítěze privatizace dají považovat jiní.

„V kuponové privatizaci zvítězily spíše společnosti, jako byly investiční společnosti v čele s PPF, Českou spořitelnou a dalšími institucemi, které investovaly do firem, vydělaly na různých fúzích, akvizicích, popřípadě na růstu tržní hodnoty právě těch firem, které na pražské burze ještě jsou,“ dodává Bártek.

S trochou opatrnosti se podle analytiků dají doporučit i akcie energetických firem nebo do velkých bankovních domů. Ty by totiž mohly profitovat z očekávaného ekonomického vzedmutí Evropy.

Barbora Kreuzerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme