Pojišťovny odhadují škody z bouřek v minulém týdnu na 3,6 miliardy korun. Poškozeno může být 6000 aut

Pojišťovny odhadují škody z bouřek, které zasáhly zemi v minulém týdnu, na 3,6 miliardy korun. Z toho případy za 2,3 miliardy korun už pojišťovny řeší. Pojistných událostí to bude až 25 tisíc, nahlášeno jich je přes 11 tisíc. Vyplývá to z odhadů, které ve středu poskytla Česká asociace pojišťoven. Škody zahrnují i řádění tornáda na jižní Moravě.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Moravské Nové Vsi na Břeclavsku pokračoval 28. června úklid škod po silných bouřkách s krupobitím a tornádu

V Moravské Nové Vsi na Břeclavsku pokračoval 28. června úklid škod po silných bouřkách s krupobitím a tornádu | Zdroj: ČTK

Pojišťovny dosud vyřídily 1700 pojistných událostí a vyplatily 50 milionů korun, z toho polovinu na zálohách. Očekávaná průměrná škoda dosahuje 144 tisíc korun.

V případě obyvatel jde především o pojištění budov, kde odhadovaná škoda činí 1,8 miliardy korun, nahlášená představuje 967 milionů korun. Pojistných událostí bude 12 tisíc, nahlášena jich je polovina, vyřídilo se 1300. Vyplatilo se 49 milionů korun, na zálohách 24 milionů korun.

Bouřky v Česku: blesk v Liberci zasáhl dům, pět lidí skončilo v nemocnici. Padající strom zranil cyklistu

Číst článek

Poškozeno bude i hodně motorových vozidel, asi 6000. Celková škoda dosáhne podle asociace 240 milionů korun, v průměru 40 tisíc na vozidlo.

V pojištění podnikatelů jde především o pojištění majetku. Škodu odhadla na 1,2 miliardy korun, z toho nahlášených je za miliardu. V pojištění plodin a zvířat předpokládá škodu za 140 milionů korun z 380 škod, průměrná tak vychází na 370 tisíc korun.

Červnové bouřky by se tak podle expertů pro pojišťovny mohly stát čtvrtou nejnákladnější živelní pojistnou událostí od vzniku Česka v roce 1993.

„Odhady zatím máme jen hrubé. Ale pokud by byly pojištěné škody na majetku zhruba tři miliardy korun, dostalo by se tornádo hned za troje rozsáhlé povodně a přeskočilo všechny orkány,“ řekla mluvčí asociace Veronika Nová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme