Počasí komplikuje žně. Cenu potravin by to ovlivnit nemělo

Teplo a nadměrné sucho na začátku července snížilo výnosy obilovin. Současné vlhko a vydatný déšť zase snižuje kvalitu zrna. Obilí na mnohých místech Středočeského kraje začíná plesnivět a co víc, zemědělci ho kvůli promáčené půdě nemohou ani sklízet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zrnka obilí | Foto: Corel GALLERY

Posekaná je v současné době asi polovina zasetých ploch. Podle ředitelky Středočeské regionální agrární komory Dagmar Mocové by při normálním průměrném žně už končily. Tradičně končíme koncem srpna, 28. srpna. Pak zůstanou zbytky – oves, nějaké žito. To jsou pro nás okrajové plodiny. Nevím, jak se bude vyvíjet počasí,“ podotkla Mocová.

Zemědělci na mnohých místech Středočeského kraje mají velké problémy s promáčenou půdou. Kombajny se jim boří. „Musí se jezdit mnohem pomaleji. Máme potom přidané takové zvedáky, se kterými si přizvedáváme obilí. Je to složitější sekání,“ řekl řidič Filip.

Pokud se počasí nezlepší, budou muset zemědělci část obilnin zaorat. „Mimořádný výskyt srážek zcela jistě ovlivnil výnos a kvalitu,“ poznamenal ředitel zemědělského podniku v Přerově nad Labem Miloš Špitálský.

Kvůli nepříznivému počasí se začíná zvedat i cena obilí. Podle výrobců potravin by se ale pečivo a další produkty zdražovat neměly. Vlhké počasí ale začíná komplikovat i setí plodin na příští rok. Například řepka by měla být v těchto dnech už dávno zasetá.

Pavel Pavlas, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme