Počet bytů v České republice neustále roste

Bytů v České republice stále přibývá. Jejich výstavba se nezastavila ani v prvním čtvrtletí, kdy se opět zvýšil počet zahájených i dokončených bytů. Ve srovnání s loňským rokem bylo během prvních tří měsíců letošního roku dokončeno téměř o 6 procent bytů více než loni. Údaje oznámil Český statistický úřad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová bytová výstavba | Foto: Jan Rosenauer

Za loňský rok se podařilo dokončit přes 32 000 bytů, což je nejvyšší počet od roku 1992. Další rekord padl v počtu zahájených staveb - začalo se pracovat na výstavbě 39 000 jednotek. Proč u nás bytová výstavba stále roste, to Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl analytik ČSOB Petr Dufek:

"Hlavním důvodem jsou nízké úrokové sazby a dostupnost úvěru v české ekonomice. Na jedné straně vidíme růst poptávky, kterou financují bankovní úvěry, především hypotéky a stavební spoření. Na straně druhé nabídka narůstá, jak developeři přicházejí stále s novými projekty."

Podle realitních kanceláří nabídka nových bytů zatím trh nepřesytila. Potvrdil nám to to Jakub Sedmihradský ze společnosti Lexus. "I nás trochu překvapuje, že rozšiřující se nabídka je neustále a průběžně absorbována trhem. Zatím nepozorujeme to, že by se zpomalovala rychlost prodeje bytů." S tím, jak přibývá luxusnějších novějších bytů - jde mírně dolů cena starších bytů na okrajích měst.

ČSÚ zjistil, že se zlepšuje technická vybavenost bydlení - nejčastěji se teď staví z cihel a tvárnic. Stále ještě příliš dlouhá je doba stavby, i když se o něco zkrátila - na 3 až 4 roky. Srovnání v rámci EU nabízí Josef Vlášek z Českého statistického úřadu: "Pokud se týče intenzity výstavby, stavíme méně než srovnatelné země, jako je Rakousko, Belgie nebo Portugalsko. Ale ve srovnání s těmi zeměmi, které vstoupily do EU s námi, jsme na špici."

Podle dalších dat z Českého statistického úřadu ale stavebních zakázek v prvním čtvrtletí téměř o deset procent ubylo. To podle ČSÚ souviselo hlavně s vysokou srovnávací základnou z prvního čtvrtletí roku 2004. Stavební firmy totiž uzavíraly smlouvy před květnovým zvýšením sazby daně z přidané hodnoty. Letošní snížení počtu zakázek však podle analytika Dufka není nijak alarmující.

"Ačkoliv to číslo vypadá na první pohled velmi negativně, skutečný dopad bude mírnější. Asi už nemůžeme čekat takový nárůst stavebnictví jako v loňském roce, kdy vzrostlo o 10 procent, ale dostaneme se na úroveň čtyř pěti procent. To je pro naši ekonomiku dlouhodobě udržitelné tempo."

Vít Dvořák, Naďa Bělovská, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme