Počet Evropanů bez práce roste. Eurozóna už je možná v hospodářské recesi

Každý desátý občan členské země eurozóny nemá práci. Ve státech platících eurem je bez zaměstnání víc než 16,3 milionu lidí. To je nejvíc v historii. Nezaměstnanost v bloku se společnou měnou přesahuje 10 procent. Podle mnohých ekonomů je pravděpodobné, že se eurozóna už teď dostala do recese. Výkon její ekonomiky tedy klesá. Špatná situace v eurozóně se silně projeví i v české ekonomice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Euro, eura, peníze | Zdroj: Reuters

Stoupající počet lidí bez práce naznačuje, že se ekonomice nedaří dobře. V rámci eurozóny přitom existují obrovské rozdíly. Nezaměstnanost v prosperujícím Německu klesá na historická minima. Naopak ve Španělsku je bez práce bez mála každý čtvrtý občan.

Řada ekonomů tvrdí, že ekonomika eurozóny jako celku už v těchto měsících klesá. Ve statistice se ale pokles projeví až se zpožděním. České hospodářství je na výkonu eurozóny životně závislé. Pád bloku s jednotnou měnou do recese by tedy pravděpodobně způsobil i pokles české ekonomiky.

Vývoj nezaměstnanosti za listopad loňského roku v zemích Evropské unie

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme