Česko 5:1 Lotyšsko

Počet lidí bez práce je v Evropě nejvyšší za poslední roky

Nezaměstnanost v Evropě je nejvyšší za poslední roky. V Unii je bez práce víc než 21 miliónů lidí. Čísla Evropského statistického úřadu ukazují, že v květnu nezaměstnanost v sedmadvacítce vystoupala na 8,9 procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nezaměstnanost

To je nejvyšší hodnota za poslední 4 roky. Ještě vyšší je nezaměstnanost v zemích platících eurem. Bez práce je tam 9,5 procenta lidí, což je nejvíc v desetileté historii eurozóny.

Ve srovnání s dubnem o zaměstnání přišlo 385 000 lidí v EU a 273 000 v eurozóně.

Nejhůř jsou na tom Španělé. Jejich nezaměstnanost se blíží k 10 procentům. Vůbec nejrychleji ale ztrácejí práci lidé v Pobaltí, které je nejsilněji postiženo současnou hospodářskou krizí. V Česku nezaměstnanost lehce přesáhla 6 procent.

Oproti loňskému květnu je to skoro dvouprocentní nárůst. Evropská komise proto upozorňuje, že pracovní místa budou v Evropě kvůli krizi nadále ubývat.

EK: Začněte podnikat

Lidé bez práce můžou rozjet vlastní podnikání. To je podle Evropské komise jeden z receptů na boj s rostoucí nezaměstnaností. Brusel chce začínajícím drobným podnikatelům poskytnout počáteční půjčku. K dispozici má být až 500 miliónů eur, tedy asi 13 miliard korun.

Například Kadeřnice, která přišla o práci a chce si otevřít vlastní salón. Banka by jí ale do začátku jejího podnikání nikdy nepůjčila. To je příklad situace, kdy by nezaměstnaný mohl počítat s evropskou pomocí. Komisař pro sociální věci Vladimír Špidla upřesnil, kdo by mohl půjček využít.

"Půjčky jsou otevřené všem, ale chceme pomoct především znevýhodněným osobám a mladým, kteří jsou nejvíce zasaženi nezaměstnaností."

Komise chce, aby se mohly tyto půjčky poskytovat už v příštím roce. Návrh ale ještě musejí schválit členské státy a Evropský parlament," upřesňuje Špidla.

Přečtěte si také:
Evropská komise předloží svůj plán na boj s nezaměstnaností
Komise chce dát 500 miliard korun na boj s nezaměstnaností

Lukáš Vincourek, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme