Počet lidí bez práce v červenci stoupl na 8,7 procenta

Počet lidí, kteří jsou v Česku bez práce, se v červenci meziměsíčně zvýšil o 0,2 procenta. Celková míra nezaměstnanosti je tak podle ministerstva práce a sociálních věcí nyní na úrovni 8,7 procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Dlouhodobé statistiky, které dnes zveřejnil Český statistický úřad, nicméně ukazují na zastavení nepříznivých dlouhodobých trendů na trhu práce. To potvrdilo i mezičtvrtletní zvýšení celkové zaměstnanosti bez očištění o sezónní práce o 52 tisíc osob, ke kterému došlo v období od dubna do června.

Dá se očekávat, že díky oživení ekonomiky budou i nadále firmy nabírat nové zaměstnance a nastartovaný trend se udrží? Analytik Svazu průmyslu a dopravy Oldřich Köerner optimismus brzdí, i přesto že domácí průmysl nadále roste, v červnu šlo meziročně o bezmála deset procent.

Přehrát

00:00 / 00:00

Data o vývoji nezaměstnanosti okomentovali Oldřich Köerner a Martin Dokoupil ve Světě o deváté Rádia Česko

„Průmysl roste, nicméně ten růst se trochu zvolnil a potvrzují se naše předpoklady, že druhá polovina roku nebude již tak optimistická jak ta první, neboť se blížíme již k jiným hodnotám srovnávací základny, než tomu bylo v prvním pololetí. A navíc možná nastoupí některé bariéry, které oživení trochu zpomalí,“ upozornil Köerner ve Světě o deváté Rádia Česko.

„Co se týče nabírání nových zaměstnanců, naše průzkumy ukazují, že firmy jsou velmi opatrné. Poslední průzkum ukázal, že 56 procent firem nehodlá navyšovat zaměstnanost. O navýšení uvažuje pouze 18 procent a 46 procent firem uvažuje dokonce o tom, že by mohly ještě přistoupit – byť již k menšímu - propouštění,“ doplnil.

Výsledky maloobchodu jsou narozdíl od průmyslu i nadále nepřesvědčivé. Podle Martina Dokoupila, partnera v konzultační firmě Blue Strategy, není příliš pravděpodobné, že by právě tento sektor přispěl ke snížení počtu lidí bez práce.

Obchod je totiž podle něj zcela závislý na ‚koupěschopné a koupěochotné‘ poptávce ze strany obyvatel, což souvisí i s vývojem nezaměstnanosti.

„Já si myslím, že je hodně důležité, jaké dopady budou mít úsporná opatření současné vlády, která deklaruje, že chce pouštět do ekonomiky míň peněz, což samozřejmě povede k tomu, že se míň peněz dostane do domácností a míň peněz od domácností poteče do maloobchodu,“ uvedl Dokoupil na Rádiu Česko a dodal:

„Takže bych byl opatrný z hlediska nějakých příliš optimistických prognóz, spíš bych nepočítal s nějakým větším nabíráním zaměstnanců.“

Roman Chlupatý, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme