Počet nezaměstnaných v Česku ještě poroste

Nezaměstnanost v Česku i nadále poroste. Na své dno se totiž ještě nedostala. Prohlásil to dnes ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka. Podle něj tomu nasvědčuje i vývoj nezaměstnanosti zejména v sousedních zemích. V květnu byla podle resortu v Česku nezaměstnanost těsně pod 8 procenty a už několik měsíců víceméně stagnuje. Na konci roku ale podle výpočtů ministerstva může přesáhnout i 9 procent. Podle Šimerky je varováním zejména to, že se zvyšuje počet nezaměstnaných do 25 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cesta na úřad práce nepatří k oblíbeným | Foto: Benešov nad Ploučnicí

"Myslím, že není dobře, protože když lidé nenastoupí do pracovního poměru hned po škole, tak někteří z nich upadnou do takové situace, že se jim pak do práce moc nechce. Navíc ztratí ty vědomosti, kterých nabyli ve škole, špatné je to i z hlediska založení rodiny, má to zkrátka nedobré sociální dopady. Více uplatnění na trhu práce mají pak více kvalifikovaní a vysoce kvalifikovaní lidé, naopak více postižení jsou málo kvalifikovaní a málo kvalifikovaní lidé," uvedl Šimerka. Mezi nezaměstnanými je v současnosti také více než polovina mužů, problémy jsou pak nejvíce v průmyslu, obchodu nebo v oblasti nemovitostí.

V nejbližší době však ministr Šimerka však radikální vzestup nezaměstnanosti neočekává: "Pokud jde o míru nezaměstnanosti, tak čekám, že v červnu to bude plus mínus stejné jako v dubnu, tedy 7,9 procenta, či květnu, očekávám, že se to může změnit asi tak o jednu desetinu procenta. Nemám zatím signály, že by mělo dojít k nějakému radikálnímu vzestupu nezaměstnanosti a myslím, že ve srovnání s jinými evropskými státy je na tom Česká republika ještě relativně velmi dobře," řekl Šimerka.

Prognóza ministerstva práce a sociálních věcí pro druhé pololetí a zejména závěr roku však není příznivá. Očekává, že nezaměstnanost může na konci roku přesáhnout i 9 procent. S tím souhlasí i analytik Patria Finance David Marek. "My se domníváme, že na konci letošního roku by míra nezaměstnanosti mohla činit 9,9 procenta a při souhře negativních faktorů se snadno můžeme dostat i nad deset procent," uvedl Marek. Podle něj dno nezaměstnanosti bude záviset i od toho, kdy se dostane na dno i celá ekonomika. "Platí téměř s železnou pravidelností, že trh práce reaguje s určitým zpožděním. To znamená, že i když se ekonomika začne už vzpamatovávat, budou na trhu práce ještě doznívat negativní tendence. A aktuálně, podle našeho názoru, tím úplným dnem z pohledu míry nezaměstnanosti by mělo být první čtvrtletí příštího roku, kdy se míra nezaměstnanosti bude podle našeho odhadu pohybovat až kolem 10,5 procenta.," vysvětlil Marek.

Podle Eurostatu se v Česku se nezaměstnanost v květnu proti dubnu zvýšila jen nepatrně z šesti procent na 6,1 procenta. Metodika evropských statistiků je však jiná, než kterou používá české ministerstvo práce a sociální věcí, jehož údaje jsou v ČR používanější a podle nichž byla v Česku v květnu nezaměstnanost 7,9 procenta. Ve srovnání s loňským květnem zažívají Češi jeden z nejmenších nárůstů počtu lidí bez práce v EU, ze 4,3 procenta na 6,1 procenta. Ještě menší meziroční nárůst však zaznamenali Němci (ze 7,4 procenta na 7,7 procenta) a Nizozemci (z 2,8 procenta na 3,2 procenta).

Přečtěte si také:

Počet lidí bez práce je v Evropě nejvyšší za poslední roky

Veronika Malá, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme