Počet přeběhlých zákazníků mezi dodavateli energií se snižuje

Dodavatele plynu a elektřiny změnilo od ledna do října přes 670 000 odběratelů. V posledních měsících se už ale trh uklidňuje a změn ubývá. Po velkém množství přechodů k jiným firmám na začátku roku se v posledních měsících počet změn snížil pod 30 000 měsíčně. Vyplývá to z údajů Operátora trhu s elektřinou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektřina, zásuvka (ilustrační foto) | Foto: European Commission Audiovisual service

Loni se počet změn držel nad hranicí 30 tisíc, takže to vypadá, že si už lidé svého nejvýhodnějšího dodavatele našli. Podle průzkumu serveru Sfinance.cz měnili lidé víc dodavatele elektřiny než dodavatele plynu.

Nejčastější změny byly ve Středočeském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji, podle analytika Martina Špačka ze serveru Sfinance.cz nejspíš proto, že v těchto regionech má velký tržní podíl RWE a její služby na trhu patří mezi ty dražší.

Přehrát

00:00 / 00:00

O klesajícím počtu změn distributorů elektřiny mluvil Jaroslav Skalický

Uvolnění trhu s energiemi přivedlo spoustu nových firem. Velké firmy se naučily v poslední době bránit odlivu zákazníků různými slevami a nabídkou nových produktů. Kromě základního ceníku mají některé firmy vstupní slevy a bonusy. Nebo umožňují získat nižší cenu při uzavření smlouvy aspoň na dva roky, někde je to dokonce podmínka.

Také rostoucí počet vázaných smluv také zákazníkům komplikuje přechody k jiným dodavatelům. Další firmy dávají slevu odběrateli, pokud pro firmu získá další zákazníky. Dodavatelé také nabízejí slevy na spotřebiče nebo servis zdarma.

Zákazníci mohou přejít k jinému dodavateli plynu nebo elektřiny můžou kdykoliv, ale ne častěji než jednou za půl roku. Změna je zdarma, musí ale počítat s výpovědní lhůtou, ta je obvykle tříměsíční. Nejdůležitější je dobře si spočítat, jestli se změna vyplatí a ke které firmě je nejvýhodnější přejít.

Náklady se dají porovnat například kalkulačce na webových stránkách Energetického regulačního úřadu. Nejsou tam ale všechny údaje, chybějí tam různé cenové bonusy nebo naopak skryté poplatky některých dodavatelů.

Důležité také je neuzavírat smlouvu s podomním obchodníkem mezi dveřmi, ale nabídku nového dodavatele ověřit na webových stránkách firmy. A pořád je tam ještě možnost do 14 dnů od smlouvy odstoupit.

Milan Kopp, Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme