Počet prodaných počítačů se i přes krizi zvyšuje

I v době ekonomické krize se prodej počítačů za první čtvrtletí letošního roku v porovnání se stejným obdobím roku minulého celosvětově zvýšil o jednu čtvrtinu. Je to tak jedna z mála pozitivních zpráv ze světa ekonomiky za poslední měsíce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V kurzech se klienti seznámí třeba s tím, jak vyzrát na ovládání počítače | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Z tohoto údaje jsem byl velmi překvapen, tak jako všichni, kdo se s ním seznámili. Vysvětluji si to tím, že tato čísla vycházela z loňských údajů, kdy byly prodeje díky krizi na minimu. Vychází se tedy z nižšího základu,“ říká IT analytik Petr Koubský a dodává:

Přehrát

00:00 / 00:00

O příčinách raketového růstu celosvětového prodeje počítačů mluvil na Radiožurnálu IT analytik Petr Koubský.

„Ceny počítačů stále klesají a zveřejněný údaj se týká počtu prodaných kusů, nikoliv peněz, které za ně výrobci utržili. Existuje také určitý přirozený cyklus obměny a jestliže v loňském roce někdo nákup počítače kvůli šetření v době krize odložil, letos si už nový počítač pořídil. Všechny tyto faktory se na trhu sešly a mohou stát za tak velkým nárůstem.“

Údaje o prodaných počítačích za stejné období v České republice zatím nejsou k dispozici. „Patrně budou zveřejněna během několika dnů či týdnů. Myslím si, že takto velký nárůst prodejů u nás nebude,“ uvádí Koubský.

Prodej počítačů táhly především Spojené státy americké. Nárůst ale vykázaly všechny vyspělé země světa.

Martin Dorazín, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme