Pochybnosti investorů o solventnosti Španělska nadále rostou

Španělsko prožívá nejkomplikovanější období od počátku aktuální ekonomické krize. Země totiž stále nedokáže přesvědčit kapitálové trhy, že je stále ještě věrohodným dlužníkem. I když eurozóna nedávno přislíbila půjčit španělským bankám na jejich ozdravení až 100 miliard eur, investoři pochybují, že Španělsko bude schopné tento i jiné dluhy splácet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělská národní banka v Madridu | Zdroj: Reuters

Částka, kterou si Španělsko bude pro své banky muset půjčit, zatím není oficiálně potvrzená. O víkendu ale pronikly na veřejnost informace, že to bude kolem 70 miliard eur.

Přesnou sumu má určit audit bank od dvou nezávislých konzultačních firem, který by měl být hotov v předstihu, protože španělský premiér Mariano Rajoy chce sumu oficiálně oznámit na summitu G-20, který se dnes a zítra koná v Mexiku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální situaci ve Španělsku přiblížila ve Večerním Radiožurnálu spolupracovnice ČRo Lubica Zlochová

Ve Španělsku ale sílí hlasy, že půjčka bankovnímu sektoru nevyřeší hrozící kolaps španělské ekonomiky, ale pouze oddálí celkovou záchranu státu.

Podle některých ekonomických analytiků se země nakonec propadne do platební neschopnosti, protože ekonomika je v recesi, není generován žádný zisk, nevytváří se pracovní místa. Naopak Španělsko pořád trápí vysoká nezaměstnanost, která se blíží k 25 procentům.

Spolupracovnice ČRo ve Španělsku Lubica Zlochová ve Večerním Radiožurnálu připomněla, že Španělé už ale nejsou ochotni dále akceptovat úsporná opatření a celoplošné škrty. „Zejména, když začíná být evidentní, že to stejně nepomáhá,“ dodala.

Mezinárodní měnový fond ve své zprávě o stavu španělské ekonomiky doporučil vládě zvýšit DPH, opětovně taky snížit platy ve státní správě. Bez toho se prý vysoký deficit srazit nepodaří. Španělská vláda se tomu ale zatím brání. „Zvýšení DPH by totiž bylo dalším vážným porušením premiérových slibů,“ dodala Zlochová.

Ľubica Zlochová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme