Počítače celníků ochromily obchod se zahraničím

Vstup Česka do Evropské unie zastihl naše celníky nepřipravené, ačkoliv se na něj chystali dlouhé čtyři roky. Začátkem týdne čekali dovozci i vývozci zboží ze zemí mimo unii na odbavení marně. Do počítačů celních úřadů totiž teprve v pondělí dopoledne instalovali nový software, který ovšem nedokázal komunikovat s bruselskou celní databází.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nákladní kamion | Foto: Gold service

Minulý týden, kdy platil starý režim, čekaly kamiony na odbavení v průměru dvě hodiny. Třeba na celnici v pražském Žižkově byly ale ještě dnes čekací doby trojnásobné. Nejvíce si stěžují spediční firmy, které zbytečně přicházejí o peníze, a problémy mají i obchodníci.

Mladá žena z celnice na pražském Žižkově, která vydává dopravcům příslušné deklarace, k situaci říká: "Tak těch pět šest hodin tady řidiči čekají; v pondělí nepracovali vůbec, to nám ti řidiči tady zůstali vlastně do druhého dne, v úterý odjížděli kolem poledne. Já si myslím, že za 14 dní už to bude v pohodě; celníci se to musí naučit a naučit se to musíme i my, ten software ještě nebyl vyzkoušený."

Mluvčí generálního ředitelství cel Jiří Barták odpoledne uvedl, že situace na celnicích se už zlepšila, a čekací doby se pohybují kolem dvou hodin. "Samozřejmě se může vyskytnout konkrétní případ, kdy ten dovozce nebo vývozce nemá všechny doklady, které potřebuje k celnímu řízení, ale to potom není o čekací době, kterou by způsobila celní správa."

Mnohé celnice si poradily tak, že zboží dočasně uvolňují a po zprovoznění počítačových systémů průvodní doklady dodělají.

Marika Táborská, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme