Počty nezaměstnaných mírně vzrostly

Počet lidí bez práce se minulý měsíc v Česku zvýšil o 3 tisíce. Celkem hledá zaměstnání na úřadech práce necelý půl milion lidí. Uvedená čísla nezměnila míru nezaměstnanosti. Pro porovnání dodejme, že loni v listopadu hledalo práci o 50 tisíc lidí méně. Inflace pak minulý měsíc vytvořila nové minimum. Ceny v obchodech klesly už poosmé, tentokrát o dvě desetiny procenta. nejvíc se na tom podílely nižší ceny potravin a nealkoholických nápojů. Levnější byly také pohonné hmoty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dělník | Foto: Jan Rosenauer

Míra registrované nezaměstnanosti byla i v listopadu 9,3 procenta. V České republice ta bylo evidováno 489 797 lidí bez práce. Jak potvrdila mluvčí Ministersterstva práce a sociálních věcí Kateřina Prejdová, snižuje se ale počet volných pracovních míst. "V listopadu se výrazně snížil počet volných pracovních míst a zhoršil se tak poměr mezi poptávkou a nabídkou na trhu práce. Důvodem poklesu počtu volných pracovních míst bylo především ukončení sezónních prací, nepříznivý měnová politika a tradičně pokles nově hlášených míst na konci roku."

Podle ekonomů bude počet lidí bez zaměstnání přibývat v zimních měsících, kdy může míra nezaměstnanosti překonat hranici deseti procent.

Už několik měsíců za sebou zažíváme období nízkých cen. Dosvědčují to i poslední údaje o listopadové inflaci, která vytvořila nové minimum. Meziročně vzrostly ceny jen o půl procenta a meziměsíčně už poosmé klesly o dvě desetiny procenta. Které ceny zboží se na nízké inflaci nejvíce podílely, vystvětlil místopředseda Českého statistického úřadu Jan Tuček. "Meziročně ovlivnilo nízkou míru inflace hlavně snižování cen potravin, nealkoholických nápojů a pohonných hmot. U toho meziměsíčního snížení růstu se projevilo snižování cen masa, čerstvé zeleiny mléka sýrů a nkěterých dalších mléčných výrobků. Naopak vzrostly ceny másla, vajec, brambor a ovoce."

Markéta Kaclová, Stanislav Vintr, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme