Majetek Čechů v podílových fondech loni stoupl o 33 miliard, nejvíce v akciových a smíšených

Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, stoupl roce 2020 o 32,8 miliardy Kč na 589,7 miliardy korun. Novináře o tom informovala Asociace pro kapitálový trh (AKAT). Nejvíce peněz přibylo v akciových a smíšených fondech.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Majetek v podílových fondech loni stoupl o 33 miliard na 590 miliard korun (ilustrační foto) | Foto: rawpixel | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0

„Na rozdíl od roku 2008 loni nenastala větší panika, odliv investic trval pouze několik dnů v březnu,“ popsal trendy loňského roku a dopady pandemie předseda asociace Martin Řezáč.

Nejvíce nových investic plyne jednoznačně do smíšených fondů, které narostly o 39 miliard Kč, ale také akciových nebo nemovitostních fondů. Naopak úbytek zaznamenaly strukturované fondy, fondy dluhopisové a peněžního trhu, doplnila výkonná ředitelka asociace Jana Brodani.

Podnikatelé poškození epidemickými restrikcemi dostanou od státu 1000 korun za den, schválil Senát

Číst článek

I přes vypuknutí pandemie průměrný český investor za minulý rok podle ní vydělal 3,8 procenta.

Rok 2020 byl pro investice i přes pandemii nakonec úspěšný. Podpora centrálních bank pomohla především cenám tzv. rizikových aktiv, ať už to byly akcie, korporátní dluhopisy, komodity či nemovitosti. Druhou stranou téže mince byly naopak nulové úroky a nízké výnosy konzervativních aktiv, upozornil Řezáč.

Nejvíce peněz bylo koncem roku ve smíšených fondech (230,5 miliardy Kč), dluhopisových fondech (151,1 miliardy Kč) a akciových fondech (140,1 miliardy Kč).

Mezi pětici největších zprostředkovatelů domácích a zahraničních fondů kolektivního investování v České republice patří k Česká spořitelna (162,7 mld. Kč), ČSOB Asset management (134 mld. Kč), Komerční banka (65,2 mld. Kč), Conseq Investment Management (49,3 mld. Kč) a Generali Investments CEE (32,7 mld. Kč).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme