Podle analytika jednání Rady guvernérů ECB žádný zvrat nepřinese

K jednání by se dnes měli sejít členové Rady guvernérů Evropské centrální banky. Ve Frankfurtu nad Mohanem se špičky ECB sejdou poprvé od vyhlášení plánu na řízený odkup státních dluhopisů u problémových států eurozóny. Ten se nesetkal s pochopením především v Německu. Celá polovina Němců podle průzkumu šéfovi ECB Mariu Draghimu nevěří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská centrální banka (ECB) | Zdroj: ČTK

„Pravděpodobně dojde k dalšímu potvrzení současného trendu, tedy bránit euro a znovu zdůraznit, že ECB provede nutná opatření ke stabilizaci situace. Neočekávám žádný zásadní zlom v nastaveném kurzu, ani žádnou konkretizaci opatření, která ECB bude provádět,“ říká Petr Gapko, analytik GE Money Bank.

Přehrát

00:00 / 00:00

O jednání Rady guvernérů ECB mluvil na rádiu Česko Petr Gapko, analytik GE Money Bank

Americká centrální banka FED před několika dny zveřejnila svůj plán, podle kterého by mělo dojít ke třetímu kolu kvantitativního uvolňování, tedy dotisku peněz.

ECB se podle Gapka ale bude zabývat jen posilujícím eurem k dolaru: „Mohlo by dojít k diskuzi na téma snížení úrokových sazeb. ECB ale v současnosti spíše řeší problémy interní a to, co se děje v USA bere jen na vědomí.“

V minulosti ECB provedla například operaci LTRO, tedy refinancující dlouhotrvající operaci. Tímto systémem poslala ECB do evropské ekonomiky skoro bilion eur a to v rámci LTRO 1 a LTRO 2. Podle Gapka je ale u těchto operací problémem to, že velká část takto levných půjček neskončila v reálné ekonomice, ale vrátila se zpátky k ECB.

„Operace tedy neplní svůj účel v plném rozsahu, proto se spíš domnívám, že ECB k dalšímu kolu LTRO nesáhne,“ uvádí analytik Gapko.

Barbora Kreuzerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme