Podle analytika se politici nechovají fér vůči střední třídě

Vládní i opoziční poslanecké tábory bojovaly do posledního dechu o balík škrtů ve výši čtyřiceti miliard, což se vzhledem k víc než bilionovým výdajům může zdát jako drobné. Vláda nakonec splnila slib, že bez schválení úspor ze sněmovny neodejde a v legislativní nouzi balík schválila. ČSSD to komentovala slovy, že kabinet nasazuje opozici roubík. Stížnost na postup koalice prý dorazí na stůl ústavních soudců ještě dřív než do senátorských lavic. Podle analytiků nás ale v příštím roce čekají ještě mnohem vyšší škrty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleš Michl, | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

Sociální demokracie má o řešení schodku rozpočtu úplně jinou představu, řekl Rádiu Česko její stínový ministr financí Jan Mládek:

Přehrát

00:00 / 00:00

O současných i v budoucnu nutných ekonomických reformách mluvil na Rádiu Česko analytik Raiffeisenbank Aleš Michl

„U daně z příjmu fyzických osob byly minimálně dvě možnosti. Slušná pravicová vláda by sazbu zvýšila o jeden procentní bod, sociálnědemokratická vláda by zavedla druhou sazbu daně z příjmu fyzických osob, aby odstranila onu degresi, která je maximálně nemravná. U nás to totiž není tak, že existuje rovná daň, u nás čím vyšší příjmy člověk má, tím nižší procento daně platí.“

Proti škrtům se nejčastěji namítá, že postihují hlavně ty, kteří se můžou nejmíň bránit, tedy rodiny s dětmi, postižené, důchodce, střední příjmové skupiny. S tím souhlasí i analytik Raiffeisenbank Aleš Michl:

„Myslím si, že to nyní nejvíce odnese střední třída. Pamatuji si ale, že když vládla sociální demokracie, snižovaly se daně spíše nízkopříjmovým skupinám obyvatelstva. Vláda Mirka Topolánka poté ulevila zase vysokopříjmovým skupinám obyvatelstva. Čili obě strany nehrají vůči střední třídě fér.“

Čekají nás hlubší reformy

Daňový systém bude podle Michla věčným tématem. Škrty, které byly a budou schváleny jsou podle něj jen prvním výkopem toho, co bude potřeba nakonec udělat.

„Osobně bych byl proti zvyšování daní. Kdyby se nyní majetkové daně zvýšily, stát vybere možná více v jednotkách miliard. Na příští rok je ale naplánován deficit veřejných financí 174 miliard korun.“

Následující rok může být deficit ještě vyšší, důležité je podle Michla to, zda znovu nespadneme do recese a to je nyní padesát na padesát.

„Důchodovou reformu, zdravotnictví a další věci, které nejvíce zatěžují státní rozpočet, jsem zatím vládu řešit neviděl. Včera bylo pozdě a každým dnem náklady rostou. Proto by měla vláda představit reformy co nejdříve. Ve druhé polovině volebního období totiž poslanci přepínají z ekonomického na populistické myšlení,“ konstatuje analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Tomáš Pavlíček, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme