Podle expertů přijdou národní vlády kvůli krizi o kontrolu nad fiskální politikou

Společný evropský dluhopis není na pořadu dne. Nejdřív je totiž nutné v eurozóně sjednotit fiskální instituce a pravidla - řekl to o víkendu německý ministr financí Wolfgang Schaeuble. Jak nicméně naznačil, eurobond se dříve a nebo později asi objeví. Evropská měnová unie se totiž podle něj mění na fiskálně a politicky jednotný celek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý ministr financí Wolfgang Schaeuble představuje v Bundestagu vládní prohlášení k řecké krizi | Foto: Tim Brakemeier | Zdroj: ČTK

Tím jakoby Schaeuble potvrdil spekulace mnohých expertů, podle kterých v důsledku současné krize národní vlády postupně přijdou o kontrolu nad fiskální politikou.

Přehrát

00:00 / 00:00

RC 25.9. Chlupaty eko 10_35.mp3

Roman Chlupatý o tom mluvil s ekonomem ING Robem Carnellem.

Stále častěji se mluví o tom, že by politici přišli o absolutní kontrolu nad fiskální politikou - nad rozpočtem. Je to součástí nového, pokrizového normálu, o kterém se tolik mluví?

Jde o nový normál pro každou zemi, která věci pokazila natolik, že potřebuje nový normál. Pokud jste ze Skandinávie, pokud jste ze Švédska a nebo z Norska, tak na tom jste dobře; vaše finance jsou v pořádku. Stejně tak pokud jste z Austrálie, z Nového zélandu. Pak je všechno v pořádku. Můžete prostě pokračovat a dělat věci tak, jak jste je dělali doteď. Ve většině těchto případů prostě země hospodařily rozumně. A proto teď nejsou v takové bryndě, v jaké je většina eurozóny a zemí skupiny G7. Takže ano, jde o nový normál.

Čekáte, že věci po krizi budou díky opatřením, která se spojují s oním takzvaným novým normálem, lepší, než jak jsme je znali před začátkem krize - že se prostě budeme mít lépe?

Věci kvůli tomu nebudou nutně lepší, než byly před krizí; před tím, než došlo k výbuchu. Vždyť bylo fajn mít značnou míru volnosti - než se to stal problém. Víte, půjde o další regule, které svět svážou. A zřejmě tyto mechanismy a postupy způsobí, že někdy růst bude pomalejší a nezaměstnanost vyšší než kdybychom je neměli. Ale zároveň to snad bude tak, že se díky nim nebudou opakovat situace, kdy nám hrozí dekáda velmi úsporné fiskální politiky, která má vést k tomu, že trhy opět začnou zemím věřit. A tato ztracená dekáda - alespoň teď to vypadá, že právě ta nás čeká -, pokud ji jaksi rozložíte v čase, je asi o hodně horší než sice pomalejší, ale v podstatě bezproblémová, jízda.

Trhy - a teď použuji vaše slova - v tuto chvíli zažívají divokou jízdu. Dramatické pády střídají krátká oživení. Bude tomu tak i nadále? Respektive, co bude dál?

Tak to je velmi těžké. Je potřeba, aby přišlo více pozitivních signálů od lídrů eurozóny. Nejsem si jistý, že je všechno za námi. Ano, na akciových trzích došlo k masivním výprodejům. A přesto nepřišlo nic, co by skutečně dodalo důvěru. Vždyť existují nezodpovězené otázky týkající se financování řeckého dluhu. I proto si myslím, že to nadále bude hodně bouřlivé. Zatím se nám prostě nepovedlo udělat za vším tlustou čáru. Myslím, že budeme muset slyšet víc povzbuzujících komentářů od evropských lídrů.

Roman Chlupatý, Martina Maňasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme