Podle listopadového indexu PMI je Česko v technické recesi

Česká ekonomika zpomaluje – naznačuje to index nákupních manažerů, který sleduje nové objednávky, zboží na skladě a další faktory vypovídající o situaci v podniku. Tento index v listopadu propadl o více než 3 body na 48,6 bodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průmyslová zóna v Karviné | Foto: Karviná

Poprvé po dvou letech se tak dostal pod hranici 50 bodů, která odděluje expanzi a recesi. Po listopadovém poklesu podnikatelské důvěry o 3,4 bodu, který minulý týden nahlásil statistický úřad, jde o další varování, že se blíží ochlazení ekonomiky.

Maďarsko například hlásí pokles na 47,8 bodu. Podle ekonoma UnicreditBank Pavla Sobíška jsou to veskrze špatná čísla, a to napříč Evropou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ekonom UnicreditBanky Pavel Sobíšek hodnotí ve Světě o desáté pokles indexu nákupních manažerů

„Jestli se liší údaj v Maďarsku od Česka o necelý bod, nehraje velkou roli. Vidíme jak propad výroby, tak propad v zásobě prací průmyslových podniků a také – to je české specifikum – pokles výstupních cen, zatímco ceny vstupů dále rostou,“ uvádí.

Hlavním důvodem poklesu je dluhová krize v eurozóně. Začíná se promítat do chování velkých průmyslových podniků v celém světě, které snižují své objednávky.

Optikou indexu PMI se zdá, že do minulého měsíce si Česko a Německo zachovávaly odstup od té horší části Evropy. Listopadová čísla však vše mění. „Možná by nebylo nadsázkou tvrdit, že už v tomto okamžiku je Česká republika v technické recesi. Protože jediný motor, který táhl v minulém kvartálu ekonomiku nahoru, byl průmysl. Ale ta recese je podstatně mírnější, než před třemi lety,“ tvrdí Sobíšek.

Index nákupních manažerů padal i mimo Evropu, například v Číně se poprvé po třech letech dostal pod kritickou hranici 50 bodů. Je to signál, že zpomaluje celý svět. „V Číně se nejedná o recesi tamní ekonomiky, nicméně je možné, že průmysl, který je především tažen exportem, výrazně zpomalil,“ vysvětluje Sobíšek.

Ekonomové se podle něho rozcházejí v názorech, jak dlouhá bude recese: „Ti, kteří si myslí, že recese vydrží více než půl roku, mohou předpokládat pokles HDP na celý příští rok. My jsme trochu optimističtější a vidíme nějaké oživení možná už ve druhém kvartálu příštího roku.“

Roman Chlupatý, Ondřej Houska, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme