Podle ministerstva financí česká ekonomika v roce 2012 poroste

Podle odhadů zveřejněných ministerstvem financí poroste česká ekonomika v roce 2012 o 0,8 %. Kolokvium 17 odborných institucí pak počítá od roku 2013 s růstem nad dvě procenta. Ministerstvo tak vyvrací prognózy Raiffeisenbank, která v minulém týdnu prorokovala pro příští rok dokonce pokles české ekonomiky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak na tom bude v druhém pololetí české hospodářství?

Jak na tom bude v druhém pololetí české hospodářství? | Foto: Free Digital Photos

Letos má podle analýzy Ministerstva financí růst česká ekonomika o 1,9 %, v příštím roce o pouhých osm desetin a od roku 2013 se mají čísla pohybovat kolem 2,1%. Podle analytika ČSOB Petra Dufka jsou tyto odhady poměrně optimistické:

„Nikdo z nás neví, jak eurozóna vyřeší současnou dluhovou krizi, a myslím si, že odhadovat vývoj za hranici roku 2012 už je hodně náročný úkol.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik ČSOB Petr Dufek komentoval ve Světě o osmé odhady o růstu české ekonomiky

Prognóza ministerstva financí také uvádí, že inflace by se měla držet lehce nad inflačním cílem České národní banky, stejná zůstane v příštích letech míra nezaměstnanosti. Pokud by se vyplnila, byla by pro Českou republiku dobrou zprávou.

Dufek však tak optimistický vývoj neočekává: „Inflace bude o něco vyšší v důsledku zvýšení DPH a myslím si, že poroste míra nezaměstnanosti. Můžeme se dostat až do blízkosti 7,5 procenta. Ostatně zprávy z firemní sféry, které ukazují nárůst počtu nezaměstnaných, další propouštění v závěru roku a obavy o domácí a zahraniční poptávku v příštím roce jsou toho jasným důkazem.“

Analýza Raiffeisenbank byla první, která připustila, že česká ekonomika nemusí v příštím roce za každou cenu růst. Banka prorokovala propad ekonomiky o 1,2%. Vše ovšem záleží na vývoji v eurozóně, který lze obtížně odhadovat.

„Náš oficiální odhad na příští rok je 0,5 procent. Předpokládá, že eurozóna zůstane ještě v malém plusu, nicméně jak se ukazuje, že eurozóna není schopná řešit dluhovou krizi, může se stát, že přehodnotíme výhled zahraniční poptávky a budeme muset snížit i výhled pro českou ekonomiku,“ varuje Dufek.

Roman Chlupatý, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme