Podle Raiffeisenbank západní banky opustí trh ve střední Evropě

Velké západní bankovní domy by se mohly začít zbavovat svých poboček a dcer ve střední a východní Evropě. Tvrdí to alespoň nejnovější analýza Raiffeisenbank, kterou cituje agentura Bloomberg. Podle ní by se tak současní majitelé bank v našem regionu mohli pokusit získat prostředky na splacení státní pomoci, kterou během stále probíhající krize dostali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bankomat - Volksbank. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Příkladem takového kroku může být irská Allied Irish Banks, jež na počátku září oznámila, že prodá svůj podíl v polské Bank Zachodni.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možném prodeji bank ve střední a východní Evropě hovoří analytik Marek Hatlapatka

„Nemyslím si, že by ji další banky následovaly. Naopak mnoho bank, které se před krizí do střední a východní Evropy nedostaly, sem samozřejmě chtějí a hledají neustále nějaké akviziční příležitosti,“ míní analytik makléřské společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

„Na druhé straně banky, které zde už přítomnost mají, nechtějí svá aktiva prodávat, zvláště za ceny, které jsou dnes na trhu běžné. To se týká skutečně jen bank, které budou přinucené nedostatkem kapitálu nebo nutností vrátit státní kapitál,“ dodává.

Z pohledu investora jsou však možné výprodeje bank ve střední a východní Evropě zajímavé. „Pro investory mohou být nejzajímavější ceny, za které se budou bankovní aktiva prodávat. To mohou být „kurzotvorné“ informace nejen pro všechny banky v regionu, ale i pro banky, které budou zainteresovány v případných transakcích,“ soudí analytik makléřské společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Podle něj je však velmi nepravděpodobné, že by se v České republice změnily majitelé současných bank. „Žádné velké změny nečekám, zvlášť ne u takzvané velké trojky, jako je Česká spořitelna, Komerční banka a ČSOB.“

Roman Chlupatý, David Hartmann Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme