Podnikání s naftou a benzinem podléhá kauci. Zničí nás to, bojí se malí obchodníci

Distributoři pohonných hmot musí ode dneška skládat dvacetimilionovou kauci. Novela má zabránit daňovým únikům. Ty se ročně odhadují až na osm miliard korun. Distribuce pohonných hmot tak bude koncesovaná živnost. Proti novele ale protestují menší prodejci. Podle nich je výše kauce likvidační. Opatření napadla i skupina senátorů u Ústavního soudu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tankování pohonných hmot | Foto: Khalil Baalbaki

Stát chce pomocí těchto opatření bojovat proti daňovým únikům.

„Všechno je to na vodě. Mám takový dojem, že tohle si právě velké nadnárodní společnosti přejí, protože to bylo cílené k likvidaci malého podnikatelství v tomto oboru. Sahá to určitě až do politiky a zdá se mi to jako strašné svinstvo,“ rozčiluje se nad zavedením dvacetimilionové kauce majitel tří benzinových pump a prodejce pohonných hmot Jiří Dušek z Pardubicka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co přináší novela zákona o pohonných hmotách, shrnuje Věra Masopustová

Předseda představenstva Společenství čerpacích stanic Ivan Indráček říká, že kauce je nesystémové opatření. „Je zavedena asi ve dvou zemích v Evropě a to ještě zásadně jiným způsobem než v České republice. Jinak jsou daňové úniky řešeny mnohem efektivnějšími metodami. Kauce totiž přináší i velkou nerovnost na trh a ničí hospodářskou soutěž a to je špatně,“ přibližuje.

Novinka se podle něj také odrazí v cenách benzínu, které půjdou nahoru. „Zcela jistě se odrazí a odrazí se především proto, že část toho zejména drobného trhu, který je tou potřebnou konkurencí, odpadne. Zůstane tady menší množství větších firem a v tu chvíli se konkurenční prostředí zdeformuje a ceny mohou jít nahoru,“ vysvětluje.

Výše kauce vychází z prodlevy u termínu splatnosti daně

Jan Zaplatílek, ředitel odboru plynárenství a kapalných paliv MPO připomíná, že výše kauce byla konzultována s finančními a daňovými orgány. Podle něj odpovídá zhruba měsíčnímu obratu.

„Vychází z toho, že zde existuje jistá prodleva u termínu splatnosti daně, je až 45 dní, A zhruba za 35 dní se prodají pohonné hmoty, z nichž vzniká daňová povinnost mezi 11 až 15 miliony korun, čili 45 dní představuje zhruba hodnotu okolo 20 milionu korun. A jelikož celní a daňové orgány měly zkušenost, že celá řada distributorů je založena pouze účelově a po 30 dnech zanikly aniž by hradily daně, byla zvolena tato hodnota,“ vysvětluje.

Pavla Břečková, členka představenstva Asociace malých a středních podniků, ale tvrdí, že zavedení kauce nebylo nezbytné.

„V registru je necelých 1900 firem, ale ve skutečnosti aktivních firem, které dlouhodobě v této oblasti podnikají, je kolem 400 nebo 500, a to zcela určitě lze regulovat nějakým jiným způsobem než kaucí,“ zdůrazňuje s tím, že v rámci existující legislativy lze důsledností dosáhnout výrazně lepších výsledků než dneska existují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma jsme rozebrali na Radiožurnálu s Janem Zaplatílkem, ředitelem odboru plynárenství a kapalných paliv MPO a Pavlou Břečkovou, členkoue představenstva Asociace malých a středních podniků

„Řešením by také třeba bylo sjednotit okamžik vzniku daňové povinnosti DPH se spotřební daní,“ upozorňuje.

Podle poslanců, kteří změnu prosadili, malým podnikatelům s kaucí pomůžou banky v podobě bankovních garancí. Podle pana Duška to tak jednoduché nebude.

„Momentálně zatím běhám po bankách. Pan předkladatel říkal, že to není žádný problém, že nám banky budou bez problémů ručit za 85 až 120 tisíc korun úrokové roční sazby. A já teď, když běhám po bankách, tak je to absolutně nemyslitelné,“ vysvětluje Jiří Dušek a domnívá se, že na bankovních obstrukcích mají svůj zájem přímo politici.

Kromě bankovní záruky nebo složení kauce si musejí prodejci pohonných hmot do měsíce ještě obstarat koncesi. To všechno kvůli nepoctivým kolegům. Podle odhadu ministerstva financí totiž přijde státní kasa na daňových podvodech s pohonnými hmotami na DPH ročně až o osm miliard korun.

Nižší daňové úniky až o polovinu

Podle signálů, které má generální finanční ředitelství, řídí část nelegálního obchodu s pohonnými hmotami lidé ze zemí bývalého Sovětského svazu. Nově zavedené dvacetimilionové kauce by tedy mohly tyto daňové úniky snížit až o polovinu, jak říká ředitel odboru řízení rizik z Generálního finančního ředitelství Jiří Žežulka.

„Když se podíváme na dnešní situaci na trhu, tak k dnešnímu dni máme více než 1900 registrovaných distributorů. To je skutečně něco abnormálního, co nemá v rámci celé Evropy obdoby, a předpokládáme, že zavedením povinnosti složit kauci řada subjektů, které jsou založeny pouze za účelem realizace daňového úniku, skutečně zanikne,“ vysvětluje Jiří Žežulka a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview byl předseda představenstva Společenství čerpacích stanic Ivan Indráček.

„Naše předsevzetí je to, že bychom do jednoho roku od účinnosti zákona měli být schopni potlačit nelegální dodávky do České republiky alespoň o 50 procent. To znamená, bavíme se zhruba o částce 3 až 4 miliardy korun.“

Malí distributoři ale nejsou jediní, komu dvacetimilionová kauce vadí. Minulý týden kvůli ní podalo 18 senátorů ústavní stížnost. Podle nich totiž takto vysoká částka diskriminuje část podnikatelů a odporuje Listině základních práv a svobod. Kauce je podle nich protiústavní a zasahuje do práva svobodného přístupu k podnikání.

Věra Pfeifferová, Marína Dvořáková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme