Podnikatelé kritizují výběrová řízení Lesů České republiky

Podezření z manipulace a klientelismu provází výběrová řízení na práce ve státních lesích. Podnik Lesy České republiky nově rozdělil dřevařské práce na zhruba 12 procentech svých území. Podle Asociace podnikatelů v lesním hospodářství ale komise vyhodnotila soutěž nepochopitelným způsobem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pokácené stromy

pokácené stromy | Foto: Jan Rosenauer

Prezident asociace Josef Horák tvrdí, že vítězem se v mnoha případech nestaly nejvýhodnější nabídky: "Průběh výběrového řízení jenom potvrdil naše obavy. My si znovu klademe otázku, proč výběrové řízení neproběhlo podle zákona o veřejných zakázkách. Zatím to vyhodnocujeme."

"Bránit se samozřejmě musí konkrétní subjekty, které se účastní výběrového řízení. Ty problémy, na které jsme poukazovali, se bohužel beze zbytku naplnily," postěžoval si Horák.

Miministr zemědělství Jaroslav Palas předloni odvolal tehdejšího generálního ředitele LČR Jiřího Olivu a později to zdůvodnil nálezy Nejvyššího kontrolního úřadu, který zjistil v hospodaření firmy chyby. Lesy ČR podle kontrolního závěru zadávaly 72 procent zakázek bez výběrových řízení a 90 procent dřeva prodávaly tzv. nastojato lesnickým firmám, což prý nebylo výhodné. Nové vedení v čele s Kamilem Vyslyšelem mělo tuto situaci napravit.

Státní podnik začal měnit obchodní vztahy tak, aby se práce v lesích zadávaly na základě výběrových řízení a aby kontroloval větší část obchodu se dřevem. Změny ale vyvolaly nevoli lesnických firem i odborů, které kritizují údajně chaotický postup Lesů ČR a nevýhodnost nově nabízených smluvních podmínek.

Velký odpor vyvolalo lednové oznámení podniku, že minulé smlouvy na práce v 72 procentech státních lesů jsou neplatné. Palas v lednu ve snaze uklidnit situaci odvolal generálního ředitele LČR Kamila Vyslyšela a předsedu dozorčí rady Jana Grůzu.

Strach o práci přivedl 25. ledna před ministerstvo zemědělství stovky pracovníků v lesnictví. Demonstraci uspořádaly lesnické odbory a připojili se k nim i podnikatelé v oboru. Bojí se, že je nová obchodní politika státního podniku Lesy České republiky připraví o zaměstnání. Před budovou ministerstva se shromáždily asi dvě tisícovky lidí.

"Jednoznačně chceme, aby lesy přinášely práci našim občanům,"prohlásil tehdy předseda lesnických odborů Rudolf Kyncl. Mezi demonstranty přišel i ministr zemědělství Jaroslav Palas a snažil se je uklidnit, že se o práci bát nemusí: "Jsem přesvědčen, že to budete právě vy, kdo toto dříví budete z českých lesů těžit." Demonstranté ho ale zasypali sněhovými koulemi a ve vzduchu se objevila i vajíčka. Dali mu tak jasně najevo, že jeho slovům nevěří.

Milan Kopp, Lenka Šumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme