Podnikatelé loni nepřiznali příjmy v řádech desítek miliard

Odhadem 42 miliard korun předloni čeští podnikatelé vydělali, ale oficiálně nepřiznali. Nezdaněné peníze pak použili pro vlastní spotřebu a pro své rodiny. Uvádí to analýza Českého statistického úřadu. Podle majitele společnosti České daně Petra Hrušky je bez podrobnějších informací obtížné určit, o kolik tím podnikatelé připravili stát na daních. Hrubé odhady ale hovoří o desítkách miliard.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny, česká měna | Foto: Jan Rosenauer

Až 42 miliardy korun dlužili za rok 2003 finančním úřadům čeští podnikatelé. Nejde ale o dluh, který by finanční úřady žádaly uhradit. Jsou to nepřiznané příjmy, případně nadhodnocené výdaje, kterými si firmy snižují základ daně.

"Částečně jsou ty údaje založeny na odhadech a komparacích jinými firmami, kde předpokládáme daňové úniky, a zčásti se opírají o odhady a propočty, které jsme získali prostřednictvím skupiny daňových a účetních poradců, finančních expertů," vysvětluje Jan Heller z Českého statistického úřadu, z čeho statistici uvedenou částku zjistili.

Podobné výzkumy ale nejsou úplně pravidelné. "Ty odhady se dělají každý rok, nicméně takové širší šetření se dělá jen jednou za čas. Čísla se z roku na rok dramaticky nemění. Je to zhruba 40 miliard, ale je to část té šedé ekonomiky, kterou Český statistický úřad odhaduje na zhruba 7-8 procent hrubého domácího produktu."

Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme