Podnikatelé odmítají platit podporu slunečních elektráren

Hospodářská komora vyzvala politiky, aby rychle vyřešili problém podpory solárních elektráren. Garantované výkupní ceny mají od příštího roku zaplatit všichni odběratelé. Dovolit si to nemohou například energeticky náročné sklárny a porcelánky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Solární elektrárna v areálu Dukovan | Foto: ČEZ, a. s.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek ale tvrdí, že nic nemůže slíbit.

„V tuto chvíli něco garantovat, to by bylo plané slibování. Vláda připravuje konkrétní kroky, jak legislativní, tak nelegislativní, které by se měly začít projednávat v Poslanecké sněmovně na nejbližší schůzi, to znamená ještě na přelomu října a listopadu,“ řekl.

Dodal, že velmi záleží na tom, jak bude toto projednávání věcné, což jsou podle něj důležité podmínky pro to, aby tato opatření mohla platit od 1. ledna příštího roku.

Krizí postižení podnikatelé odmítají platit za podporu slunečních elektráren. Zejména sklářský, bižuterní a textilní průmysl podle Hospodářské komory neunese plánované zvýšení cen elektřiny.

Ať to zaplatí stát!

Prezident komory Petr Kužel proto chce, aby uzákoněnou podporu energie ze slunce zaplatil stát.

„Z pohledu Hospodářské komory se cena elektrické energie může zvýšit maximálně okolo pěti procent. Více podnikatelé v rámci toho, že jsme prošli velkou a opravdu těžkou zkouškou, která se jmenuje krize, nejsme schopni unést,“ řekl Petr Kužel.

Doplnil, že vzhledem k tomu, že okolní státy ničemu podobnému nečelí, české výrobky by se okamžitě staly nekonkurenceschopné. To by podle něj mělo následně obrovské dopady na sociální síť.

Lenka Šumová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme