Podnikatelé se bojí lobování ve výběru systému pro mýtné

Německý kancléř Gerhard Schröder poslal osobní dopis premiérovi Stanislavu Grossovi, a to kvůli výběru firmy, která má v Česku vybudovat systém vybírání mýta. Schröder se mimo jiné obává, aby česká vláda nestanovila takové podmínky, které by předem vyloučily německo-francouzské sdružení Toll Collect. Právě to vybavilo zařízením na inkaso mýta dálnice v Německu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kolona kamiónů na dálnici | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Jako nešťastné a nevhodné lobování hodnotí Schröderův dopis Grossovi šéf Hospodářské komory v Česku Jaromír Drábek. "Nikdy nemůže jít o to, aby politik preferoval nějakou firmu v konkrétním výběrovém řízení, byť by to byla firma z jeho státu. Rozhodně ne písemnými formami, směrovanými na předsedu vlády."

Ministr dopravy Milan Šimonovský ale žádný problém v dopisu spolkového kancléře Schrödera nevidí. Šimonovský slibuje, že výběr nejvhodnějšího dodavatele systému pro výběr mýta v Česku rozhodně bude transparentní a podle všech závazných pravidel. I když ne bez rizik. "Předpokládá se velká účast na zadávacím řízení. V Rakousku bylo před dvěma lety 25 účastníků, od té doby se tyto systémy používají ještě častěji, očekáváme několik desítek účastníků výběrového řízení a zde bude prostor při rozhodování na námitky a očekávám, že je to riziko největší."

Markéta Kaclová, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme