Podnikatelek v Česku přibývá. Byznys láká hlavně absolventky a ženy po mateřské

Stále více Češek se pouští do podnikání. V současnosti má živnostenský list zhruba 700 tisíc žen. Vyplývá to ze studie společnosti Bisnode. Byznys láká hlavně absolventky a ženy po mateřské dovolené, na trhu totiž chybí zkrácené úvazky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kalkulačka | Foto: stock exchange

Živnostenský list má v Česku aktuálně více než dva miliony osob, z toho 65 procent připadá mužům a 35 procent ženám. Aktivně podniká ale jen zhruba 850 tisíc lidí.

Jen za poslední rok si živnostenský list nově založilo přes deset tisíc žen. Ve srovnání s muži je to dokonce desetkrát víc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Žen mezi živnostníky přibývá. Studii, která to uvádí, prostudovala redaktorka Zuzana Švejdová

Živnostenské listy jsou nejčastěji vydávány v oblasti zprostředkování a obchodu. Zatímco muži podnikají především v oblasti stavebnictví, provozu restaurací, dopravy a opraven automobilů, ženy se zaměřují na činnosti, které souvisí například s péčí o tělo nebo oblast účetnictví.

„Jsou to klasické obory týkající se zpracovávání účetnictví, v oblasti potravinářství, kosmetiky, drogerie, přímého prodeje, drobných služeb, ale v poslední době vidíme i zajímavý nárůst žen v podnikatelsko-manažerských pozicích v nových technologiích,“ upřesňuje Karel Havlíček z Asociace malých a středních podniků.

Ženám chybí zkrácené úvazky

Ženy ovládají spíš menší firmy. Převládají podnikatelky s ekonomickým vzděláním, ale i se vzděláním technického směru, které bylo dříve přisuzováno hlavně mužům.

Nejčastěji se do podnikání pouští ženy mezi 20 a 35 lety, tedy hlavně absolventky a ženy po mateřské dovolené. V Česku totiž chybí částečné úvazky, které by umožnily ženám skloubit práci a výchovu dětí.

Největší podíl žen mezi živnostníky pak je v Praze, Moravskoslezském a Středočeském kraji. Nejméně jich je naopak na Vysočině a ve Zlínském kraji.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme