Podnikatelské klima v Německu zaznamenalo propad

Na nejhorší úroveň za poslední čtvrt století se propadl index podnikatelského klimatu v sousedním Německu. Ten slouží coby indikátor skutečného vývoje nejsilnější evropské ekonomiky a sestavuje ho prestižní mnichovský institut Ifo. 7000 dotázaných firem přitom současnou situaci hodnotí mnohem pesimističtěji, než výhled do budoucna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nákup | Foto: Jan Rosenauer

85,8 bodu v listopadu, 82,6 bodu v prosinci. "Tuto hodnotu ukázal Ifo-barometr naposledy v době druhé ropné krize v roce 1982," připomněl šéf mnichovského institutu Hans-Werner Sinn. Podle něj se zatím jako relativně stabilní jeví maloobchod a stavební průmysl.

Vánoční obchod by tak měl v Německu přinést sice slabé, ale nikoli katastrofální výsledky. Za to, že index podnikatelských očekávání klesl jen velmi mírně, může podle analytika Dresdner Bank Wolfganga Leima hlavně klesající cena ropy.

V Německu se teď s napětím sleduje boj uvnitř velké koalice o konečnou podobu tzv. druhého balíčku na podporu ekonomiky. Bavorská CSU nečekaně pohrozila jeho vetováním, pokud balíček nebude obsahovat taky daňové úlevy.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme