Podniky stále využívají své dodavatele k financování

I když se zlepšuje finanční kondice našich podniků, stále přetvrávají některé nešvary. Vyplývá to z dnes zveřejněného žebříčku Czech sector award.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruna a euro | Foto: Jan Rosenauer

Z porovnání účetních výsledků firem za rok 2001 je jasné, že rostla rentabilita a zlepšila se platební kázeň podniků. Podle Petra Vinše, předsedy představenstva společnosti CRA Rating Agency, která údaje hodnotila, však podniky stále zneužívají své dodavatele ke krátkodobému financování.

Připomněl, že rozdíl mezi dobou za jakou podniky inkasují pohledávky - to jest 57 dní - a dobou za jakou platí své závazky krátkodobé - 62 dní, znamená, že po dobu zhruba 5 dnů se financují na úkor svých dodavatelů.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Vinš: Krátkodobé financování

Žebříček Czech sector award exaktním způsobem porovnává firmy podle finančních ukazatelů, které zveřejnily ve svých auditovaných účetních výkazech. Finanční zdraví podniku přitom nezávisí na jeho velikosti. Nejlepších výsledků tak dosáhly například podniky Povltavské mlékárny, Vesuvius, Českomoravské vápno nebo Centropen.

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme