Podporu hypoték stát v příštím roce nesníží

Hypoteční úvěry budou i v příštím roce podporovány čtyřprocentní bonifikaci úrokové sazby. Ministerstvo pro místní rozvoj totiž vládě předložilo návrh novely nařízení, které podporu stanovuje. Vláda počítá, že se bude návrhem zabývat v prosinci a v případě schválení bude nové nařízení platit od 1. února příštího roku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V případě, že byla průměrná úroková sazba osm procent a více, státní podpora by měla v následujícím roce činit čtyři procentní body úrokové sazby. Pokud bude sazba od sedmi do osmi procent, následuje podpora tříprocentní. Pokud sazby klesnou na šest až sedm procent, bude stát v následujícím roce žadatelům úvěry dotovat dvěma procentními body sazby. Pokud bude průměrná sazba pod hranicí šesti procent, nebude stát hypoteční úvěry podporovat vůbec.

Dosud byla čtyřprocentní dotace v případě, že sazby v uplynulém roce převyšovaly deset procent a o procentní bod klesala současně s klesající průměrnou sazbou. Vzhledem k tomu, že v letošním roce klesly sazby hypotečních úvěrů až na hranici 8,5 procenta, měla by se podle dosud platného nařízení vlády snížit státní podpora v příštím roce ze čtyř na dva procentní body. To by podle odborníků vyvolalo nižší zájem o hypotéky.

Státní rozpočet by v příštím roce stálo zachování čtyřprocentní podpory řádově jen desítky miliónů korun. Ministerstvo pro místní rozvoj dále připravuje návrh na rozšíření státní podpory také na úvěry, za něž není pořizována nová bytová jednotka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme