Podvodníci připraví každý rok britskou ekonomiku o 32 miliard liber

Britská ekonomika přijde každým rokem o 38 miliard liber v důsledku zpronevěry a finančních podvodů všeho druhu. Například každý dvanáctý Brit, který si koupil vstupenky přes internet, přiznal, že byl podveden.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýnská stanice metra | Foto: Milan Kocourek

Podle odhadu britského vládního úřadu vyšetřujícího zpronevěru představují roční ztráty vyplývající z finančních podvodů 765 liber, to je téměř 30 tisíc korun na každého dospělého občana Británie.

Úřad NFA (National Fraud Authority) ve své nejnovější zprávě argumentuje, že v Británii je třeba vypěstovat silnější občanské smýšlení proti zpronevěře.

"Více než polovina podvodů se děje ve veřejném sektoru. Podle hlavního pokladníka ministerstva financí Francise Mauda představuje odhadovaná hodnota podvodů ve veřejném sektoru ekvivalent provozních nákladů na 800 škol," popsal situaci Milan Kocourek.

Ke zpronevěře v soukromém sektoru dochází často tam, kde platby probíhají kreditními kartami a poctivý zákazník narazí na podvodníka, který se vydává za bona fide dodavatele konkrétních služeb.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podvodníci připraví britskou ekonomiku každým rokem o více než 30 miliard liber

Televize BBC nedávno odvysílala pořad o podvodném prodeji vstupenek na představení známého britského komika Petera Kaye. Celá řada lidí, kteří si vstupenky objednali přes internet a platili bankovní kartou, nic nedostala.

Nehoráznosti tohoto druhu se dějí prakticky každým dnem. Každý, kdo je podveden, se nicméně může obrátit na policejní odbor zvaný Action Fraud, který se na tyto případy specializuje. Tento nárok se vztahuje, dle zákona, na částky od 100 do 30000 liber.

Milan Kocourek, Ludvík Bortl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme