Pohonné hmoty prudce zdražily, důvodem je stoupající cena ropy

Benzin i nafta zdražily, ode dneška stojí zhruba o korunu víc než dosud. Stalo se tak po týdnech, kdy ceny naopak klesaly. Podle analytiků jde o reakci na pohyby na trhu s ropou. Dalším důvodem může být i odeznívající hospodářská krize.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čerpací stanice pohonných hmot

Čerpací stanice pohonných hmot | Foto: Marián Vojtek

"Příčinou může být i ozdravení celosvětové ekonomiky, vypadá to, že všechny banky jsou zachráněny, že americká ekonomika se začíná vzpamatovávat a s ní postupně celý svět. Uzdravené ekonomiky odebírají větší množství ropy a to je potom hlavní důvod zdražení, který se projevuje i v České republice," řekl Radiožurnálu analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka.

Ceny ropy se budou podle Procházky dál pohybovat jako na houpačce. Ve střednědobém horizontu vidí cenu této strategické suroviny kolem 80 až 90 dolarů za barel.

"Taková cena by při zachování současného kursu dolaru znamenala, že u čerpacích stanic bychom zaplatili 29 až 30 korun za litr nafty. Neznamenalo by to tedy žádnou katastrofu, v loňském roce jsme zažili mnohem horší časy," dodal Procházka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Celý rozhovor s analytikem společnosti Cyrrus Janem Procházkou v Radiofóru si poslechněte tady

Související příspěvky:
Pohonné hmoty minulý týden opět zlevňovaly
Benzin zdražuje, ale brzy má nastat obrat
Na "benzínovém obzoru" zlevnění
U čerpacích stanic je opět dráže
Benzín někde už za 30 korun za litr
Tankujte jen u ověřených benzinek
Benzín podražil už třetí týden po sobě

Igor Maňour, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme