Pojištění odpovědnosti umožňuje určit při nehodě viníka i bez pomoci policie

Každoročně se v Česku stane přes čtyři tisíce nehod se zvěří a více než další dva tisíce nehod mívají na svědomí cyklisté. Šesti tisícům majitelům aut tak způsobí škodu někdo, kdo nemá povinné ručení. I takové případy se ale dají dobře vyřešit, pokud má viník sjednáno pojištění odpovědnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní nehoda na R4 - 17,5. kilometru směrem na Prahu | Foto: Pavel Pavlas

„Před auto mi vběhl pes, kterého jsem bohužel srazil. Policie následně vypátrala majitelku, která má pojištění odpovědnosti, ale než ji policie vyslechne a označí za viníka, nevím, jak nechat auto opravit a kdo mi to zaplatí,“ tak zní jeden z mnoha příběhů.

Poškozený řidič nechce platit opravu z havarijní pojistky, protože má spoluúčast a navíc by mu pojišťovna zvýšila její cenu. Co v takovém případě dělat?

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Radiožurnálu byla Marcela Machová z České asociace pojišťoven

„Obecně se dá říct, že v pojištění odpovědnosti není úplně nezbytné, aby viníka nebo přesněji odpovědnou osobu určila policie. Poškozený v ideálním případě může sám i bez policie prokázat své nároky. Nedá se ale úplně konkrétně poradit, jak to má udělat, protože každý případ je jiný,“ říká Marcela Machová z České asociace pojišťoven.

Jmenuje proto ty nejobecnější zásady, která je třeba vždy dodržet: „Popis průběhu škodné události musí korespondovat s podobou toho poškození. Nesmí existovat nějaká protichůdná tvrzení, která by byla v rozporu s tím, co říká poškozený. Je dobré svá tvrzení podpořit třeba vhodnou fotodokumentací a svědeckou výpovědí, pokud je to možné.“

Tím nejdůležitějším ale podle Machové to, aby odpovědná osoba s poškozeným spolupracovala. „V tomto případě jde o majitelku psa. Ta si musí sama pro sebe říct, ano, můj pes to způsobil, a musí tuto škodu nahlásit svému pojistiteli,“ uzavírá Marcela Machová.

Petr Jansa, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme