Pojišťování nanotechnologií je nový byznys

Nanočástice najdeme dnes v mnoha výrobcích dostupných na trhu. A také proto se o ně začaly zajímat pojišťovny. Pro nanotechnologie vymýšlejí speciální pojišťovací programy. O pojišťování nanotechnologií mluvila Barbora Kreuzerová s analytikem německé zajišťovny Munich Re Gerhardtem Schmidtem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Termoelektrické nanodrátky vpletené ve tkanině uniformy | Foto: EPSRC

Co jsou to vlastně nanotechnologie? Co si pod tímto názvem můžeme představit?

Nanotechnologie jsou nové technologie. Jsou postavené na malých částečkách. Celé produkty jsou složeny právě z malých částic. Používají je výrobci v průmyslu, ale najdeme je také v neživé přírodě. Já osobně věřím, že budou přínosem pro všechny nově vznikající produkty.

Pokud připustíme, že nanočástice jsou skoro ve všem, proti čemu všemu se nanotechnologie pojišťují?

Pokud se někdo zabývá nanotechnologiemi, může je v principu pojistit na cokoli. Je to produkt jako každý jiný. Takže například se lze pojistit proti možným dopadům na životní prostředí. V Německu toto pojištění ještě před nějakou dobou chybělo. Stejně tak ve Francii, Rakousku, Švýcarsku nebo Belgii. Ty pojišťovací programy ještě nejsou zcela hotové, protože stále nevíme, kam se nanotechnolgie posunou dál. Musí se také ošetřit faktor nejistoty. Ten by mohl pojištění nanotechnologií do budoucna dost usnadnit.

V Čechách se často setkáváme i u běžných pojištěných produktů s podhodnocením věci. Lidé nechtějí za pojištění utrácet a věci podpojisťují. Na kolik takové pojištění nanotechnologií přijde v Německu? Kolik by si měl případný zájemce o tento druh pojištění připravit peněz?

Nestojí to více než normální pojištění odpovědnosti za škodu u kterýchkoli jiných produktů. Záleží také na té firmě, která chce produkt pojistit. Existují dobré firmy a také špatné firmy. Stejně tak to je i s řidiči, někteří řídí dobře a za 5 let neudělají žádnou škodu. Pak jsou ti druzí, jako třeba já, kteří havarují za 5 let pětkrát. I od toho se cena toho pojištění odvíjí. Základem je být dostatečně sebekritický a nepodhodnocovat. Navíc pokud vím, že mi hrozí větší riziko, musím na to myslet a sám se rozhodnout pro vyšší pojistku.

No ale přeci jen. Pojistit nanotechnologii nebude stejné jako pojistit automobil. S jakými specifiky se potýkáte v rámci pojišťování těchto technologií?

Nanotechnologie jsou velmi specifické. Představte si, že si koupíte prostředek na zahradu, na impregnaci kamenů. Vyzkoušíte ho, funguje výborně, není co řešit. Ale je mnoho výrobců, kteří nanočástice a nanotechnologie využívají jako meziproduktu. To znamená, že výrobce vezme už vyrobené nanočástice a použije je ve svém produktu. Kdo by měl být pojištěný potom? Proto je to velmi specifický obor.

A jaký je o to zájem právě v Německu. Kolik pojišťoven v Německu toto pojištění nabízí?

Lze říci, že tento druh pojištění mají v nabídce skoro všechny pojišťovny. Některé o tom možná ani nevědí, ale pojišťují jednoduše výrobky, které jsou z nanočástic. Myslím si, že každá pojišťovna má v Německu s nanotechnologiemi něco do činění, ať přímo nebo nepřímo.

Jak dlouho už se dá v Německu nanotechnologie pojišťovat? Je to trend nedávné minulosti nebo se sním třeba na západě setkávají už dlouho?

Můžeme mluvit o posledních deseti letech. Za tu dobu se poměrně jasně specifikovalo, co to nanotechnologie jsou a jak je můžeme pro potřeby pojišťovnictví definovat. Za posledních deset let se ty technologie také poměrně zásadně rozvinuly.

Barbora Kreuzerová, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme