Soud zneplatnil smlouvu Pojišťovny České spořitelny. Podobných smluv mohou být stovky tisíc

Městský soud v Praze vydal konečný verdikt o neplatnosti pojistné smlouvy Flexi Pojišťovny České spořitelny (PČS), zejména kvůli nedostatečnému informování klienta o nákladech a poplatcích. Informoval ve středu Jiří Chvojka, který poškozené klienty mediálně zastupuje. Rozhodnutí se podle něj týká stovek tisíc smluv.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městský soud v Praze | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Rozsudek se týká jedné konkrétní smlouvy, a není tak možné ho vztahovat na všechny pojistné smlouvy a produkty životního pojištění PČS, reagovala pojišťovna. Server iDNES.cz ve středu uvedl, že problém by se celkem mohl týkat téměř dvou milionů klientů.

Neplatnost velké části smluv českých pojišťoven investičního životního pojištění po několika nálezech finančního arbitra podle Chvojky potvrdil soud pravomocně.

Nemocnice nakupovaly se slevou, pojišťovnám ale účtovaly plnou cenu. Těm to nevadilo

Číst článek

„Městský soud v Praze vyslal velmi jasný signál o tom, že mimo zhruba 760 000 aktivních smluv Flexi PČS jsou v podobných problémech i další pojistné smlouvy životního pojištění uzavírané v minulosti tuzemskými pojišťovnami," uvedl.

„Rozsudek je závazný pouze pro danou věc, nemá obecnou platnost a není možné jej vnímat jako precedentní pro trh životního pojištění. Naše smlouvy Flexi životního pojištění nadále platí a v našem portfoliu nemáme neplatné pojistné smlouvy," řekla mluvčí PČS Jana Náchodská.

V posuzované kauze šlo podle ní o spor o zaplacení dlužného pojistného, nikoliv o podmínky platnosti smlouvy Flexi životního pojištění.

„Rozhodně nesouhlasíme s názorem, že by takové rozhodnutí soudu zneplatňovalo všechny takové uzavřené smlouvy," řekl Marek Zeman, mluvčí České národní banky, která vykonává nad pojišťovnami dohled.

Až třetině epileptiků nezabírají léky. Lékaři chtějí na specializovanou léčbu více peněz od pojišťoven

Číst článek

Arbitr nebo soud může podle něj rozhodnout o neplatnosti vždy jen v konkrétním návrhu nebo žalobě. Hromadné žaloby spotřebitelů zatím nejsou v českém právním řádu možné, dodal.

Soud v rozsudku podle Chvojky podrobně popsal pochybné obchodní praktiky týkající se nesdělování klíčových poplatků a fakticky tak potvrdil rozhodnutí finančního arbitra.

„Systémový problém je obrovský, s dopadem v řádu desítek miliard korun, které klientům byly a dosud jsou neoprávněně strhávány na smlouvách životního pojištění. Zasáhnout musí Česká národní banka jako regulátor trhu a zřejmě i zákonodárci," dodal Chvojka.

Pravomocné verdikty se podle něj týkají PČS, respektive Kooperativy, která portfolio této pojišťovny přebírá, a dále České pojišťovny a pojišťovny AXA.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme