Pojišťovny loni odhalily podvody za miliardu

Pojišťovnám se daří častěji odhalovat vážnější podvody. Jejich hodnota se meziročně zvýšila o víc než čtvrtinu. Přesto si lidé stále dokážou najít cestu, jak podvádět prakticky s jakýmkoli pojištěním.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Allianz | Foto: Marián Vojtek

Loni přišly pojišťovny na více než šest tisíc podvodníků, kteří si chtěli vydělat zhruba miliardu korun.

Nejčastěji se podvody týkají pojištění majetku a odpovědnosti. Podle jednoho z detektivů pojišťovny Allianz, který si nepřál zveřejnit své jméno, umějí lidé podvádět s každým typem pojistky.

„V každodenní práci vnímáme nárůst počtu pojistných podvodů ze všech různých oblastí pojištění, od životního, majetkového přes ty nešťastné automobily,“ říká detektiv.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pojistných podvodech natáčela redaktorka Květa Moravcová.

A právě u havarijních pojistek dochází k největším nepravostem.

„Majitel Škody Superb nahlásil dopravní nehodu, při níž údajně narazil do stromu. Jako náhradu za totální škodu měla Česká pojišťovna vyplatit více než 600 tisíc korun. Šetřením detektivů pojišťovny však bylo zjištěno, že řidič svoji nehodu fingoval a před příjezdem policie bylo na místo nehody dopraveno jiné vozidlo stejné značky, které bylo upraveno a opatřeno identifikačními znaky pojištěného auta,“ popisuje jednu z falešných nehod Jan Marek z České pojišťovny.

Někteří klienti můžou po prokázání podvodu přijít o pojistku nebo dokonce o osobní svobodu - to když je soud pošle do vězení. Pobyt za mřížemi hrozí i muži, jehož případ Jan Marek popisoval:

„Řidič i jeho kamarád, který náhradní vůz poskytl a v celém případu byl vydatným pomocníkem, pak byli následně obviněni z pojistného podvodu.“

Peníze musí podvodníci vrátit

Kromě svobody riskují podvodníci i ztrátu peněz, pojišťovně totiž musejí vyplacené plnění vrátit. Počty odhalených podvodů rostou, meziročně se navýšily o víc než čtvrtinu. Podle Marcely Kotyrové z České asociace pojišťoven tomu napomáhá dokonalejší technika:

„Pojišťovny jsou schopny detekovat i závažné případy pojistných podvodů. Investují prostředky do nových softwarových vybavení a analytických systémů, které jim pomáhají odhalovat i ty nejzávažnější podvody.“

Ne každá podezřelá nehoda se ale automaticky stává podvodem. Podle detektiva Pojišťovny Allianz se z ní může vyklubat i nevysvětlitelná událost:

„Došlo k poškození motorového vozidla, které se mělo u benzínové pumpy údajně samovolně rozjet, překonat bezpečnostní rám, který je kolem stojanů a následně mělo dojít ke střetu se stojanem. Byl přivolán soudní znalec, který veškerá data dosadil do počítače a výsledek byl takový, že k samovolnému rozjetí motorového vozidla bez zařazení rychlostního stupně skutečně došlo.“

Největší pojišťovny na českém trhu (stav k 30. červnu 2012) | Foto: ČTK

Květa Moravcová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme