Pokles výroby o 60 procent i dva roky splátek. Liberty Ostrava představuje restrukturalizační plán

Restrukturalizační plán, který věřitelům předložila hutní firma Liberty Ostrava, počítá s poklesem výroby o 60 procent. Věřitelům firma dluží šest až sedm miliard korun. V pondělí to na svém webu napsaly Hospodářské noviny. Věřitelů, kteří budou mít právo o plánu hlasovat, je podle soudu více než 1300.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo na střeše ředitelství

Logo na střeše ředitelství | Foto: František Tichý | Zdroj: Český rozhlas

Předseda základní organizace Liberty ČR Petr Slanina řekl, že restrukturalizační plán ještě neviděl, a zatím ho tedy nemůže komentovat.

Hospodářské noviny uvedly, že restrukturalizační plán by měl firmě snížit náklady o více než 200 milionů eur (přes pět miliard korun) při produkci 80 000 tun oceli měsíčně, které by měla huť dosáhnout za tři měsíce.

Liberty ustálo tlak správce a věřitelů, moratorium na placení dluhů pokračuje. Jak dlouho?

Číst článek

„To je oproti dřívějšku, kdy jela naplno a měla objem 200 000 tun, pokles o 60 procent. Splacení pohledávek Liberty Ostrava předpokládá do března 2026,“ napsal list. Za období od dubna 2023 do konce letošního ledna podle něj uvádí huť celkovou ztrátu 2,2 miliardy korun.

Kromě snížení nákladů navrhuje plán rovněž možnost, jak ze seznamu věřitelů vyloučit jejího dodavatele energií Tameh Czech. Kvůli sporu o ceny energií provozy obou firem od loňského prosince stojí a většina jejich zaměstnanců, celkem asi 6000 lidí, je doma.

Tameh skončil v úpadku, což zdůvodnil právě tím, že mu huť neplatila. Podle Hospodářských novin dluží Liberty Tamehu 1,6 miliardy korun. Liberty chrání před věřiteli moratorium, které vyprší 21. března.

Minulý měsíc Liberty navrhla, že by Tameh převzala. Liberty v návrhu uvádí, že se „soustavně snažila a nadále snaží o dosažení dohody se společností Tameh, jež by zajistila životaschopný provoz obou společností v budoucnu, tuto dohodu se dosud nepodařilo uzavřít“.

K obnovení provozu jsem skeptický. Jsme připraveni pomáhat, říká Jurečka k hutím Liberty Ostrava

Číst článek

Minulý týden spolu vedení obou firem jednala. „Liberty Ostrava ale chtěla na úrovni jednatelů mluvit jen o budoucí spolupráci. Úplně odmítala řešit minulé pohledávky,“ řekl v pondělí České tiskové kanceláři mluvčí Tamehu Patrik Schober.

Minulý týden Liberty uvedla, že její restrukturalizační plán má dvě varianty postupu. Varianta A vychází z toho, že se Liberty s Tamehem dohodne. Varianta B počítá s řešením bez Tamehu, i v tomto případě chce firma navyšovat produkci na válcovacích tratích, ale s využitím dovážených bram.

Liberty Steel uvádí, že do konce května 2024 pošle do Ostravy 45 milionů eur (více než 1,1 miliardy korun). Zhruba polovina má být v materiálu (35 000 tun polotovarů) a 24 milionů eur (přes 600 milionů korun) v hotovosti. Liberty Ostrava minulý týden uvedla, že od zahájení všeobecného moratoria v prosinci 2023 jí již skupina poskytla podporu ve výši 20 milionů eur (více než 500 milionů korun).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme