Pokračování Dieselgate. Němci odhalili podvodný emisní software i u Audi

Aféra Dieselgate má pokračování. Dalšími vozy, u kterých úřady odhalily software pro manipulaci s emisemi, jsou modely Audi A7 a A8. Oznámil to německý ministr dopravy Alexander Dobrindt.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vozidla značky Audi. (ilustrační foto) | Foto: Zdeněk Trnka | Zdroj: Český rozhlas

Podle německého ministra dopravy je postiženo 24 tisíc aut. Z toho jich v Německu jezdí 14 tisíc. Jedná se o vozy s naftovými motory rok výroby 2009 až 2013, které ve skutečnosti vypouštějí do ovzduší o 20 až 100 procent víc oxidů dusíku, než je přípustné.

Software ale dokáže poznat, že je auto na kontrole emisí a začne zplodiny víc filtrovat. Podobně jako u dalších vozů s tímto softwarem, i tady výrobce svolává auta do servisu a nahraje jim upgrade.

Emisní limity porušuje většina automobilek. S Dieselgate skončí jedna éra, tvrdí odborník

Číst článek

Audi je součást koncernu Volkswagen, u kterého celá aféra známá jako Dieselgate začala. V září roku 2015 odhalily podvod americké úřady. Tam musí Volkswagen platit miliardová odškodnění.

Odškodnění zákazníků požaduje i eurokomisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost pohlaví Věra Jourová. V Česku by mělo mít upravený software asi 160 tisíc aut. Kromě Volskwagenů i některé škodovky.

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme