Pokud chcete změnit penzijní fond, máte čas jen do konce února

Plánujete letos přejít k jinému penzijnímu fondu, protože ten který máte nyní má nízké výnosy? Tak to máte čas jen do konce února. Poté už změna fondu, za současných výhodných podmínek, nebude možná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Na konci loňského roku totiž vstoupily v účinnost nové zákony důchodové reformy, které dávají současným klientům na přechod k jinému penzijnímu fondu jen dva měsíce. Kdo nestačí přejít ke konkurenci do konce února, bude muset zůstat u současného fondu.

„Během lhůty, která zbývá, kdo bude chtít změnit penzijní fond, musí podat žádost do 28. února. Poté dojde ke změně, která už je ve standardních lhůtách několik měsíců,“ vysvětluje analytik Fincentra Josef Rajdl. Pokud klient penzijní fond změní později, přijde už o současné výhody připojištění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Celý příspěvek si můžete také poslechnout

„Mezi největší změny bude patřit například to, že již tam nebude garance nezáporného zhodnocení,“ připomíná Rajdl. Klient už tak nebude mít jistotu, že penzijní fond bude mít nejhůře nulový výdělek. Skončí také možnost požádat si o jednorázovou výplatu naspořené částky nebo o takzvanou výsluhovou penzi, což je výběr poloviny prostředků po 15 letech spoření.

Přestupy trvají několik měsíců

Samy penzijní fondy začaly své klienty o krátké dvouměsíční lhůtě, kterou mají na možný přechod ke konkurenci, informovat až v posledních dnech, protože příslušný zákon vstoupil v účinnost teprve na konci prosince.

„Některé fondy už začaly a postupně v následujících týdnech budou individuálně každého klienta informovat,“ říká prezident Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok. Únorový termín podle něj do zákona navrhlo ministerstvo financí.

„Přestupy trvají několik měsíců a jde o to, aby na konci roku, kdy dojde ke změně penzijních fondů na penzijní společnosti, nebyli někteří klienti, takříkajíc, na cestě mezi fondy. Tak se rozhodlo lhůtu stanovit takto,“ vysvětluje Rusnok.

Změnit penzijní fond bude opět možné, za nových podmínek, od roku 2013, po začátku velké důchodové reformy. Půjde o takzvaný třetí důchodový pilíř, nově nazývaný doplňkové penzijní spoření.

Tomáš Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme